Parowanie okien to jeden z najpowszechniejszych problemów związanych ze stolarką okienną. Zjawisko osadzania się pary wodnej na szybach szczególnie często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz budynku a światem zewnętrznym jest znaczna. W dzisiejszym artykule przedstawimy popularne przyczyny parowania okien. Podpowiemy również, jak sobie z tym poradzić. Zapraszamy do lektury.

zaparowane-okno

Dlaczego okna parują?

Skraplanie się pary wodnej na szybach od wewnętrznej strony okna to zjawisko bardzo powszechne. Przyczyn jego występowania jest co najmniej kilka. Najpopularniejsza z nich związana jest z wysoką wilgotnością powietrza pojawiającą się w okresach, gdy temperatura w środku obiektu jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Ma to miejsce głównie późną jesienią i zimą, czyli w czasie, kiedy budynki są ogrzewane, a na zewnątrz panuje niska temperatura. Ciepła para wodna powstająca wewnątrz domu czy mieszkania po zetknięciu z chłodną taflą szkła skrapla się, co prowadzi do powstania niewielkich kropel wody w dolnej części szyby.

Parowanie okien jest więc naturalnym zjawiskiem fizycznym, niemającym nic wspólnego z wadą konstrukcyjną systemu okiennego. Jest ono tożsame z parowaniem luster w czasie długiej, gorącej kąpieli. W związku z faktem, że szklana powierzchnia lustra jest najzimniejszym elementem w pomieszczeniu, ciepła para wodna unosząca się w łazience osadza się na niej i ulega skraplaniu. Podobne zjawisko ma miejsce także w kuchni. W trakcie wzmożonego gotowania, gdy okap nie radzi sobie z odprowadzaniem gorącego powietrza, para osadza się na powierzchni okien. W każdym z tych przypadków należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczem do wyeliminowania zjawiska parowania okien jest odpowiednia wentylacja. Jeżeli para skrapla się na szybie sporadycznie, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Kiedy jednak zjawisko to pojawia się regularnie, warto poprawić wentylację całego budynku. W tym celu należy skontrolować istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej lub zdecydować się na nowoczesne rozwiązania z zakresu wentylacji mechanicznej. Problem ten można rozwiązać także poprzez kupno specjalnego osuszacza powietrza oraz montaż nawiewników ciśnieniowych lub higrosterowanych.

Na częstotliwość parowania okien z PCV wpływ może mieć również jakość stolarki okiennej. Parametrem, który jest bezpośrednio związany ze skraplaniem się pary wodnej na szybach, jest współczynnik przenikania ciepła okien. Im wyższą ma on wartość, tym większe prawdopodobieństwo, że na szybach zacznie pojawiać się woda. Wysoki współczynnik Uw całego okna (wyższy niż 1,1 W/m2K) oznacza, że wybrany system nie gwarantuje dobrych właściwości termoizolacyjnych, co przekłada się na częstsze parowanie okien, nawet w warunkach niskiej wilgotności. Szyby okien o wysokim współczynniku Uw są znacznie zimniejsze od modeli charakteryzujących się niską wartością współczynnika przenikalności cieplnej. Chłodna powierzchnia szyb sprzyja osadzaniu się pary wodnej.

  Okno zaparowane po wewnętrznej stronie Kiedy nasze okno jest zaparowane po wewnętrznej stronie to powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń. Nasze mieszkanie warto wietrzyć przynajmniej raz dziennie, dzięki temu zadbamy o okna, ale także o nasze zdrowie. Niewietrzone mieszkanie może powodować alergię lub inne choroby spowodowane bakteriami i drobnoustrojami. Bardzo często problemy powinien rozwiązać dobrze dobrany system rekuperacji, ale zaplanować powinien go architekt na etapie projektu budynku. Jeśli występuje problem nagromadzającej się wilgoci, a system wentylacji nie jest wystarczająco wydajny, to można zlecić wykonanie wywietrzników w ramach okiennych, które zapewnią wzmożony przepływ powietrza.   Okno zaparowane po zewnętrznej stronie Kiedy woda skrapla się po zewnętrznej stronie okna to przyczyną będzie niska temperatura na zewnątrz, a cieplejsza w mieszkaniu. Zjawisko występuje zwłaszcza w przypadku pakietów 3-szybowych, gdzie zbyt mała ilość ciepłego powietrza ogrzewa ostatnią od środka, trzecią szybę..   Okno zaparowane pomiędzy pakietami szybowymi Taka sytuacja może nam sygnalizować, że przestrzeń międzyszybowa jest rozszczelniona. Jeżeli okna są objęte gwarancją, powinniśmy zgłosić usterkę sprzedawcy.   Jak zapobiegać parowaniu okien? Parowanie okien nie jest poważnym problemem i da się temu zjawisku w łatwy sposób zapobiec, kontrolując poniższe czynniki, lub w razie wystąpienia – zniwelować.   Temperatura Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 21 stopni C oraz nie mniej niż 18 stopni C. Wilgotność Wilgotność względna w pomieszczeniu powinna wynosić około 40%. Zamykanie drzwi Warto zadbać o to, aby drzwi do pomieszczeń, w których jest o wiele cieplej (łazienka) były zamknięte, szczególnie po gorących kąpielach. Cyrkulacja powietrza Warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w całym domu. Rozwiązaniem jest system rekuperacji, albo sprawnie działający system nawietrzników w oknach i wentylacji grawitacyjnej. Gotowanie Podczas gotowania dobrym pomysłem będzie włączenie okapu, a zaraz po skończeniu gotowania warto, chociaż na chwile otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie. Często okap kuchenny ma za małą moc, aby poradzić sobie z całą wilgocią, a zdarza się również, że okap o wystarczającej mocy też sobie nie radzi, ponieważ pomieszczenie nie ma dopływu wystarczającej ilości świeżego powietrza. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest uchylenie okna, gdy włączamy okap.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget