flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
zaparowane szyby w oknach

Co jest przyczyną zaparowywania okien?

Parowanie okien to jeden z najpowszechniejszych problemów związanych ze stolarką okienną. Zjawisko osadzania się pary wodnej na szybach szczególnie często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz budynku a światem zewnętrznym jest znaczna. W dzisiejszym artykule przedstawimy popularne przyczyny parowania okien. Podpowiemy również, jak sobie z tym poradzić. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego okna parują?

Skraplanie się pary wodnej na szybach od wewnętrznej strony okna to zjawisko bardzo powszechne. Przyczyn jego występowania jest co najmniej kilka. Najpopularniejsza z nich związana jest z wysoką wilgotnością powietrza pojawiającą się w okresach, gdy temperatura w środku obiektu jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Ma to miejsce głównie późną jesienią i zimą, czyli w czasie, kiedy budynki są ogrzewane, a na zewnątrz panuje niska temperatura. Ciepła para wodna powstająca wewnątrz domu czy mieszkania po zetknięciu z chłodną taflą szkła skrapla się, co prowadzi do powstania niewielkich kropel wody w dolnej części szyby.

Parowanie okien jest więc naturalnym zjawiskiem fizycznym, niemającym nic wspólnego z wadą konstrukcyjną systemu okiennego. Jest ono tożsame z parowaniem luster w czasie długiej, gorącej kąpieli. W związku z faktem, że szklana powierzchnia lustra jest najzimniejszym elementem w pomieszczeniu, ciepła para wodna unosząca się w łazience osadza się na niej i ulega skraplaniu. Podobne zjawisko ma miejsce także w kuchni. W trakcie wzmożonego gotowania, gdy okap nie radzi sobie z odprowadzaniem gorącego powietrza, para osadza się na powierzchni okien. W każdym z tych przypadków należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczem do wyeliminowania zjawiska parowania okien jest odpowiednia wentylacja. Jeżeli para skrapla się na szybie sporadycznie, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Kiedy jednak zjawisko to pojawia się regularnie, warto poprawić wentylację całego budynku. W tym celu należy skontrolować istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej lub zdecydować się na nowoczesne rozwiązania z zakresu wentylacji mechanicznej. Problem ten można rozwiązać także poprzez kupno specjalnego osuszacza powietrza oraz montaż nawiewników ciśnieniowych lub higrosterowanych.

Na częstotliwość parowania okien z PCV wpływ może mieć również jakość stolarki okiennej. Parametrem, który jest bezpośrednio związany ze skraplaniem się pary wodnej na szybach, jest współczynnik przenikania ciepła okien. Im wyższą ma on wartość, tym większe prawdopodobieństwo, że na szybach zacznie pojawiać się woda. Wysoki współczynnik Uw całego okna (wyższy niż 1,1 W/m2K) oznacza, że wybrany system nie gwarantuje dobrych właściwości termoizolacyjnych, co przekłada się na częstsze parowanie okien, nawet w warunkach niskiej wilgotności. Szyby okien o wysokim współczynniku Uw są znacznie zimniejsze od modeli charakteryzujących się niską wartością współczynnika przenikalności cieplnej. Chłodna powierzchnia szyb sprzyja osadzaniu się pary wodnej.


2019-2022 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny