Wielu właścicieli mieszkań mierzy się z problemem ciemnych, niedoświetlonych wnętrz. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach wpływa negatywnie na koncentrację oraz ogólne samopoczucie mieszkańców. Jeżeli i ty mierzysz się z problemem ciemnych wnętrz, powinieneś poznać kilka prostych sposobów na skuteczne doświetlenie mieszkania. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Postaw na duże przeszklenia

O poprawę oświetlenia mieszkań opierającą się na wpuszczaniu do wnętrz większej ilości naturalnego światła można zadbać już na etapie projektu obiektu mieszkalnego. Doskonałym sposobem na to jest zastosowanie systemów do budowy drzwi przesuwnych o dużych przeszkleniach. Systemy tego typu to wizytówka współczesnej architektury. Doskonale doświetlają wnętrza, sprawiając, że stają się one jaśniejsze i bardziej przytulne. Zastosowanie wielkoformatowych elementów stolarki otworowej optycznie powiększa również pomieszczenia, co jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Duże przeszklenia dodają małym wnętrzom lekkości i przestronności.

Zmień kolor ścian

Jeżeli jesteś właścicielem jednego z mieszkań starszego typu z oknami o standardowych wymiarach, których nie można wymienić na większe, postaw na inne sprawdzone sposoby na doświetlenie wnętrz. Jednym z nich jest zmiana koloru ścian na jaśniejszy. Ciemne i agresywne kolory nie tylko zaciemniają pomieszczenia, ale również utrudniają koncentrację i pogarszają samopoczucie mieszkańców. Jasne, łagodne barwy ścian odbijają promienie słoneczne, sprawiając, że wnętrze zyskuje więcej światła. W doświetleniu ciemnego salonu, kuchni czy sypialni pomaga także wybór jasnych mebli lub drzwi, które dodatkowo rozjaśnią zacienione pomieszczenie.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że naturalne światło ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Niestety, w ciemnych mieszkaniach naturalnego światła jest często zbyt mało i do prawidłowego oświetlenia jest ono niewystarczające. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest odpowiedni dobór źródła światła sztucznego. Warto zadbać o to, aby było to światło białe, które będzie wystarczająco jasne. Poza źródłem oświetlenia głównego należy zamontować także oświetlenie punktowe. Jest to szczególnie istotne w najciemniejszych pomieszczeniach w domu, takich jak przedpokój czy łazienka. Dodatkowe źródło światła powinno znaleźć się też przy blacie kuchennym, stoliku nocnym w sypialni czy biurku w salonie i domowym gabinecie.

Akcesoria mają znaczenie

W doświetleniu mieszkania pomaga także zastosowanie odpowiednich akcesoriów. Doskonale sprawdzają się w tym m.in. lustra, będące świetnym elementem dekoracyjnym w ciemnych pomieszczeniach. Lustra nie tylko doświetlają wnętrza, ale również je optycznie powiększają. Duże znaczenie ma też właściwa aranżacja przestrzeni wokół okien. Nie należy ich zastawiać meblami ani zasłaniać masywnymi firanami. Najlepiej jest w ogóle nie ingerować w tę przestrzeń. Światło dzienne powinno wpadać do mieszkania bez żadnych przeszkód. Jeżeli jednak chcesz zyskać nieco prywatności i odgrodzić się od wścibskich sąsiadów, postaw na białe firany z prześwitującego materiału lub jasne rolety w kolorze kremowym.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget