Czym jest mikrowentylacja w oknach?

Wentylacja jest jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na komfort i zdrowie mieszkańców każdego budynku. W dobie coraz bardziej energooszczędnych konstrukcji problem odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach staje się istotny. Zamknięte i szczelne okna, które chronią przed utratą ciepła, mogą jednocześnie prowadzić do gromadzenia się wilgoci.


Tradycyjne metody wentylacji, jak na przykład otwieranie okna, są najskuteczniejsze, gdy chcemy wietrzyć nasz dom. Jednak w okresie zimowym, gdy starannie ogrzewamy wnętrza albo latem, gdy chłodzimy pomieszczenia i chcemy zachować tę temperaturę, świetnie sprawdza się mikrowentylacja w oknach.

Ta metoda pozwala na subtelne i kontrolowane doprowadzanie świeżego powietrza bez potrzeby całkowitego otwierania okna.
Mikrowentylacja to system, który umożliwia niewielkie rozszczelnienie okna, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się ono zamknięte. Dzięki specjalnym zaczepom i ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji możliwe jest stworzenie małej szczeliny, przez którą powietrze może swobodnie przepływać.

 1. Definicja mikrowentylacji
 2. Różnice między pełnym zamknięciem, otwarciem, uchyłem, a mikrowentylacją
 3. Korzyści z mikrowentylacji
 4. Podsumowanie
Korzyści Zdrowego Środowiska - Okna jako Źródło Świeżego Powietrza
Mikrowentylacja - Nowoczesne Rozwiązanie dla Zdrowego Powietrza

Definicja mikrowentylacji

Mikrowentylacja jest rozwiązaniem mającym na celu zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach przy minimalnym otwarciu okien. Polega ona na umożliwieniu niewielkiego kontrolowanego przepływu powietrza przez szczelinę w oknie, nawet gdy skrzydło pozostaje zamknięte.

Mechanizm działania

Specjalny zaczep: W przypadku okien wyposażonych w mikrowentylację, istnieje specjalny zaczep umożliwiający ustalenie klamki w takiej pozycji, która spowoduje rozszczelnienie okna, pomimo że pozornie jest ono zamknięte. Ten zaczep blokuje pełne zamknięcie okna, pozwalając na powstawanie niewielkiej szczeliny.

Rozszczelnienie skrzydła: Mikrowentylacja polega na delikatnym uchyleniu skrzydła okna, aby powstała szczelina, przez którą może przepływać powietrze. Uszczelka okienna jest wtedy nieco zluzowana, co pozwala na kontrolowany przepływ powietrza.

Pozycjonowanie klamki okiennej: Kluczowym elementem mikrowentylacji jest specjalne pozycjonowanie klamki okiennej. Dzięki temu użytkownik może ustawić klamkę w takiej pozycji, która spowoduje delikatne uchylenie skrzydła okna, tworząc niewielką szczelinę.

Różnice między pełnym zamknięciem, otwarciem, uchyłem, a mikrowentylacją

Pełne zamknięcie:

Skrzydło okna jest całkowicie zamknięte i uszczelnione, uniemożliwiając przepływ powietrza.

Otwarcie:

Okno jest otwarte na tradycyjną szerokość, co pozwala na pełny przepływ powietrza do pomieszczenia.

Uchył:

Górna część skrzydła jest lekko odchylona od ramy, tworząc szczelinę u góry okna, umożliwiającą kontrolowany przepływ powietrza.

Mikrowentylacja:

Niewielkie rozszczelnienie okna poprzez specjalny mechanizm ustawienia klamki, co tworzy szczelinę pozwalającą na przepływ powietrza przy zamkniętym oknie.

Dzięki mikrowentylacji można cieszyć się komfortem i energooszczędnością okna, jednocześnie dbając o świeże powietrze w pomieszczeniach, bez konieczności pełnego otwierania okna.

Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane, szczególnie w nowoczesnych budynkach, gdzie ważne jest osiągnięcie optymalnego bilansu pomiędzy izolacją termiczną a jakością powietrza wewnętrznego.

Korzyści z mikrowentylacji

Mikrowentylacja w oknach przynosi szereg korzyści, które wpływają zarówno na komfort, jak i zdrowie mieszkańców, a także na efektywność energetyczną budynku.

 • Poprawa jakości powietrza wewnątrz budynku: Mikrowentylacja umożliwia cyrkulację świeżego powietrza do pomieszczeń nawet wtedy, gdy ona są zamknięte. To znacząco poprawia jakość powietrza wewnętrznego, eliminując nieprzyjemne zapachy, spaliny oraz inne zanieczyszczenia.
 • Zapobieganie wilgoci i pleśni: Dzięki regularnej wymianie powietrza, mikrowentylacja pomaga w zapobieganiu gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców oraz dla samego budynku.
 • Oszczędność energii: Mikrowentylacja umożliwia przepływ świeżego powietrza bez konieczności pełnego otwierania okna. Dzięki temu minimalizuje się utratę ciepła związana z otwieraniem okien, co przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.
 • Wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców: Świeże powietrze wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, poprawiając koncentrację ki redukując uczucie zmęczenia. Regularna cyrkulacja powietrza może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii i problemów z drogami oddechowymi.

Mikrowentylacja w oknach

Mikrowentylacja jest szczególnie przydatna w przypadku okien pionowych, które są najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym i biurowym. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń, nawet gdy okna są zamknięte, co pozwala na utrzymywanie optymalnych warunków wewnętrznych.

Mikrowentylacja jest rozwiązaniem, które nie tylko zapewnia komfortowe warunki życia, ale również przyczynia się do oszczędności energii oraz zdrowia mieszkańców. Jest to innowacyjne podejście do wentylacji, które coraz częściej stosowane jest w nowoczesnym budownictwie, zarówno mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Dzięki mikrowentylacji można cieszyć się optymalnymi warunkami wewnętrznymi bez konieczności rezygnacji z izolacyjnych właściwości okien czy zwiększania kosztów ogrzewania, czy klimatyzacji.

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy istotę mikrowentylacji w oknach oraz jej korzyści i zastosowania.

Przypominając kluczowe punkty:

 • Mikrowentylacja umożliwia kontrolowany przepływ świeżego powietrza do pomieszczeń nawet przy zamkniętych oknach. 
 • Działanie mikrowentylacji opiera się na mechanizmie pozycjonowania klamki okiennej oraz blokowaniu pełnego zamknięcia skrzydła okna.
 • Korzyści z mikrowentylacji obejmują poprawę jakości powietrza, zapobieganie wilgoci i pleśni, oszczędność energii oraz wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. 
 • Mikrowentylacja może być stosowana w różnych typach okien, także w warunkach klimatycznych o dużych zmianach temperatury i wilgoci. 

Mikrowentylacja to innowacyjne podejście do wentylacji, które pozwala na zachowanie komfortu wewnętrznego i efektywności energetycznej, jednocześnie dbając o zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska.

Social Media Widget