Za wymianę powietrza w większości polskich domów odpowiadają elementy wentylacji grawitacyjnej. System ten ma jednak to do siebie, że jest uzależniony od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, przez co nie zawsze zapewnia należytą intensywność. Jednym ze sposobów na usprawnienie jego działania jest montaż specjalnego nawiewnika okiennego. Czym jest ten element? Jak działa? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Nawiewnik okienny – co to za produkt?

Nawiewnik okienny to proste w budowie urządzenie wykorzystywane do doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz obiektu. Instalowany w górnej części ramy okiennej usprawnia działanie wentylacji grawitacyjnej, poprawiając jakość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Po montażu zapewnia stałą cyrkulację powietrza, nawet w przypadku, gdy skrzydło okna jest szczelnie zamknięte.

Z uwagi na metodę sterowania wyróżniamy nawiewniki z regulacją ręczną i automatyczną. Pierwsze z nich umożliwiają samodzielne dostosowanie intensywności nawiewu do potrzeb użytkowników. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości uwzględnienia zmieniających się parametrów powietrza (temperatury, ciśnienia, wilgotności), przez co wybrany poziom nawiewu nie zawsze jest właściwy. Najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnej wymiany powietrza zużytego na świeże są nawiewniki automatyczne, samoczynnie regulujące stopień nawiewu w zależności od różnicy temperatury, ciśnienia oraz poziomu wilgotności powietrza.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż nawiewników okiennych?

Nawiewniki okienne wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach wewnętrznych, dzięki czemu przebywanie w nich jest dużo bardziej komfortowe. Mieszkańcy takich domów zdecydowanie rzadziej borykają się z bólami głowy, problemami z drogami oddechowymi czy reakcjami alergicznymi. Nawiewniki eliminują zjawisko przeciągów, przeciwdziałają skraplaniu się pary wodnej na powierzchni szyb, a także zapobiegają rozwoju wilgoci prowadzącemu do powstawania grzybów, pleśni oraz przykrych zapachów. Akcesoria te nie mają przy tym negatywnego wpływu na izolację akustyczną przegród budowlanych.

Należy jednak pamiętać, że nawiewniki polecane są wyłącznie właścicielom budynków z wentylacją grawitacyjną. Jeśli w obiekcie zamontowana jest klimatyzacja lub nowoczesny system wentylacji mechanicznej, kupno nawiewnika mija się z celem.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget