flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
producent okien

Jak czytać oferty handlowe producentów okien?

Zakup okien najczęściej jest związany ze sprawdzaniem dziesiątek ofert, oglądaniem setek modeli i analizą ich właściwości. Każdy klient jest zainteresowany kupieniem najlepszego produktu w dostępnym budżecie. Okna posiadają wiele cech wynikających z tego, w jaki sposób i z jakich materiałów zostały wykonane. Określa to ich parametry, które są bardzo dokładnie opisywane przez producentów. W specyfikacjach produktowych posługują się oni licznymi skrótami i symbolami, które są powszechnie znane w branży. Niezależnie od tego, czy poszukujecie okien PCV, aluminiowych czy drewnianych, z całą pewnością traficie na te określenia wynikające z obliczeń wykonanych przez producentów. W tym artykule odpowiemy Wam jak rozumieć te symbole, aby prawidłowo czytać oferty handlowe!

Najpopularniejsze parametry okien w ofertach handlowych

Najczęściej podawanym przez producentów parametrem jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) wynikający ze wzoru W/(m2*K). Określa on ile ciepła w ciągu godziny zdąży przeniknąć przez 1m2 powierzchni płaskiej, przy różnicy temperatur 1 stopnia Celsjusza. Im niższy parametr Uw , tym lepiej. Należy jednak podkreślić, że ten parametr składa się dwóch wartości, zdolności przenikania ciepła szyb (Ug) i ramy (Uf). Najważniejszy dla klienta jest współczynnik całkowity (Uw).

Obecnie przepisy wymagają od producentów, by wszystkie dostarczane przez nich okna posiadały współczynnik U na poziomie 1,1W/(m2*K) lub niższym. Wyjątkiem są te montowane w dachach, dla których standard wynosi 1,3W/(m2*K). Jednak z łatwością można znaleźć dużo lepsze okna, które posiadają znacznie niższy współczynnik.

Często pojawiającym się parametrem w ofertach producentów jest współczynnik przepuszczalności światła Lt. Informuje on o tym, ile światła, które dociera do szyb okna, zostanie przepuszczone do środka pomieszczenia. Wyraża się go w wartościach procentowych, czym wyższy wynik, tym więcej promieni słonecznych zostanie przepuszczonych. Parametr bywa mylony z innym określającym, to ile ciepła dostanie się przez szyby. Jest to współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g).

Wymienione powyżej parametry należą do najczęściej podawanych przez producentów okien i na ogół są najistotniejsze dla klientów. Jeśli mieszkacie w miejscu, w którym występują wyjątkowo silne podmuchy powietrza, powinniście zwracać uwagę na współczynnik odporności na obciążenie wiatrem. W przypadku gdy zależy Wam na ponadprzeciętnym wyciszeniu, przyjrzyjcie się parametrom związanym z izolacją akustyczną okien (Rw).


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny