Dokładne wykonanie pomiaru okna jest zawsze bardzo odpowiedzialnym zadaniem, niezależnie od celu, w jakim się go wykonuje. Najczęściej jest związane ze składaniem zamówienia na nowe produkty, co w przypadku dokonania nieprawidłowej kalkulacji dostępnej przestrzeni spowoduje liczne komplikacje w trakcie montażu, opóźnienia lub straty finansowe. Właśnie dlatego, jako specjaliści z branży chcemy podpowiedzieć Wam, w jaki sposób dokonać dokładnych pomiarów przed zakupem okien PCV czy drewnianych.
Jednym z obliczeń, które może zostać przez Was samodzielnie wykonane, jest proste policzenie wymiarów ościeżnicy i skrzydeł okiennych. Nie ma potrzeby w takiej kalkulacji uwzględniać jakichś szczególnych aspektów. W związku z tym wystarczy Wam wyposażenie w zwykłą miarkę metalową, która pozwoli na dokładne sprawdzenie wymiarów. Nie warto korzystać z innych domowych narzędzi takich jak linijki lub miary krawieckie, ponieważ korzystanie z nich tym celu nie będzie wygodne, ani nie zapewni potrzebnej precyzji. Następnie zmierzcie szerokość oraz wysokość skrzydeł okiennych, ościeżnicy, a także samych przeszkleń. Możecie też uwzględnić listwy przyszybowe. W przypadku, gdy do zmierzenia są okna nietypowe, lepiej zlecić to zadanie specjalistom.

Pomiar ościeży, czyli wnęki okiennej

Innym zadaniem, którym możecie być zainteresowanie, jest zmierzenie ościeży, czyli tzw. wnęki okiennej. Jest to pomiar, który może wymagać uwzględnienia dodatkowych kwestii. Z całą pewnością przed dokonaniem obliczeń, musicie wiedzieć, w jakim celu je sporządzacie. Jeśli mierzycie, ponieważ chcecie zamontować okna, uwzględnijcie te dwa czynniki:
  • jeśli dokonujecie pomiaru ościeży w nowym budynku, to jej szerokość powinna być ok. 3 cm mniejsza niż ościeżnicy, a wysokość ok. 5 cm mniejsza. Przestrzeń pozostała po osadzeniu okna, czyli 1,5 cm u góry i po bokach okna to miejsce na piankę montażową. Natomiast wolne 3,5 cm u dołu pozwoli na montaż parapetu.
  • Jeśli dokonujecie pomiaru ościeży w celu wymiany okien, należy zmierzyć ościeżnicy od wewnątrz budynku i odjąć ok. 2 cm od szerokości i ok. 1,5 cm od wysokości. Dodatkowo powinniście również dokonać obliczeń od zewnątrz budynku, jeśli wnęka okienna wyposażona jest w węgary.
Powinniście również pamiętać, że przed dokonaniem pomiarów, dobrze jest sprawdzić, czy ościeża nie są w jakiś sposób zdeformowane lub nie mają zabrudzeń mogących wpłynąć na obliczenia. Przy okazji warto ustalić, czy wnęka okienna oparta jest na kątach prostych, w przeciwnym wypadku najlepiej jest dokonać poprawek przed montażem nowych przeszkleń. Wszelkiego rodzaju pomiary najlepiej jest powierzyć montażystom, ponieważ da Wam to gwarancję, że zamówione produkty będą idealnie pasowały do wnęki okiennej.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget