Zarówno drzwi otwierane, jak i przesuwne będą miały pewne zalety i wady przy wieloletnim użytkowaniu. Najważniejsze jest jednak dobrać taki model, który doskonale sprawdzi się w naszym domu. Jeśli stoisz przed dylematem dotyczącym wyboru drzwi tarasowych, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zebraliśmy w nim plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Drzwi otwierane

Tarasowe drzwi klasycznie otwierane są bardziej popularne. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim nie wymagają specjalnej przestrzeni do montażu. Są zainstalowane na zawiasach osadzonych w ramie tak, jak skrzydła okienne. Jednak na czas otwierania i zamykania potrzebują pewnej przestrzeni, co w niektórych wnętrzach może być problematyczne. Warto również zaznaczyć, że drzwi jednoskrzydłowe można instalować wszędzie, lecz dobrze prezentują się tylko w małych wnętrzach. W przypadku przestrzennego salonu lepiej będą wyglądać drzwi dwuskrzydłowe, które z jednej strony optycznie powiększają pomieszczenie, a z drugiej wpuszczają większą ilość światła. Są także doskonałym rozwiązaniem ze względu na przenoszenie dużych przedmiotów, np. mebli. Z drugiej strony dwa otwierane skrzydła oznaczają potrzebę większej przestrzeni na swobodne otwarcie. Drzwi dwuskrzydłowe mogą posiadać jedną klamkę na dwa skrzydła lub dwie klamki. Na koniec warto wspomnieć o cenie. Klasyczne, proste rozwiązania są tańsze niż nowoczesne rozwiązania.

Drzwi przesuwne

W porównaniu do klasycznych drzwi tarasowych, drzwi przesuwne nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwarcie. Znika problem skrzydła poruszanego przez przeciąg oraz przytrzymywanie go nogą w sytuacjach, gdy obie ręce są zajęte. Takie drzwi prezentują się bardzo efektownie i świetnie komponują się z dużymi przeszkleniami. Oczywiście można je zamontować tak, by zachodziły na ścianę, jednak nie zrobi się tego w przypadku różnicy spowodowanej przez wnękę okienną. Drzwi przesuwne mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. W przypadku większych modeli trzeba przewidzieć przestrzeń na swobodne otwieranie z obu stron. Dodatkowo mogą one mieć funkcję uchylną lub blokowanie w wybranej pozycji. Skrzydło porusza się na prowadnicach, dlatego progi przeważnie nie są tak wysokie jak w drzwiach rozwiernych. Drzwi przesuwne są droższe niż klasyczne rozwiązania, lecz inwestorzy chętnie je wybierają ze względu na nowoczesny wygląd i wygodę użytkowania.

Drzwi przesuwne sprawdzają się w większości wnętrz, lecz nie wszędzie da się je zamontować. Podczas budowy nowego domu bez problemu znajdziemy dla nich miejsce. Jednak w starych budynkach może brakować przestrzeni na swobodne otwieranie wzdłuż okien lub ścian. Wtedy wbrew osobistym wymaganiom trzeba zamontować tradycyjne drzwi otwierane lub ewentualnie drzwi harmonijkowe.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget