flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
roleta

Jak prawidłowo konserwować rolety zewnętrzne?

Rolety montowane na zewnątrz budynku nieustannie narażone są na wpływ różnych niekorzystnych czynników. Kurz, brud czy innego rodzaju zanieczyszczenia osadzające się na ich powierzchni sprawiają, że osłony te zaczynają prezentować się nieestetycznie. Rolety, które nie są regularnie czyszczone, mogą dodatkowo przestać pełnić swoją podstawową funkcję. Jak prawidłowo konserwować ten typ osłon przeciwsłonecznych?

Kiedy i w jaki sposób czyścić rolety zewnętrzne?

Aby móc cieszyć się bezproblemowym działaniem rolet zewnętrznych podczas wieloletniego użytkowania, trzeba zatroszczyć się o ich regularne czyszczenie. Najlepiej jest robić to w miesiącach letnich, czyli w okresie, gdy nie ma ryzyka wystąpienia temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza.  

Mycie pancerza rolet nie jest czynnością skomplikowaną i zazwyczaj wystarczy do tego miękka szmatka nasączona wodą zmieszaną z jednym z ogólnodostępnych środków czystości jak płyny czy mleczka czyszczące. Użycie zbyt silnych detergentów może doprowadzić do porysowania lub odbarwienia lakieru, którym pokryta jest powierzchnia rolet.

Przed czyszczeniem zewnętrznych rolet do okien plastikowych z napędem elektrycznym mechanizm należy odłączyć od sieci. W kolejnym kroku trzeba opłukać je z osadzającego się na nich pyłu i piasku. Wszystko po to, aby w czasie mycia powierzchnia rolet się nie rysowała. Zmoczone rolety wystarczy już tylko przetrzeć najpierw wilgotną szmatką z detergentem, a następnie suchą delikatną tkaniną. Wszystkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych warto dodatkowo posmarować preparatem antystatycznym, który zmniejsza przyciąganie kurzu.

Jeśli do czyszczenia rolet używana jest myjka ciśnieniowa, należy pamiętać, by strumień wody był możliwie jak najmniejszy. Duży strumień może uszkodzić lamele, z których zbudowane są rolety.  

Jak właściwie konserwować elementy ruchome rolet?

Poza regularnym myciem i czyszczeniem rolet należy zadbać również o prawidłowo wykonaną konserwację elementów ruchomych całego systemu. W tym celu trzeba dokładnie wyczyścić paski i linki służące do poruszania rolet. Na tym etapie warto sprawdzić także stan techniczny prowadnic i skrzynki rolet, co jest szczególnie istotne w modelach sterowanych elektrycznie. W razie potrzeby prowadnice boczne można posmarować uniwersalnym środkiem konserwującym, który wspomoże działanie mechanizmu i zapewni ochronę przed korozją.

Podczas konserwacji rolet należy pamiętać również o znajdujących się wewnątrz prowadnic uszczelkach szczotkowych, które w trakcie użytkowania ulegają twardnieniu i parceniu. Przynajmniej raz w roku warto sprawdzić ich stan techniczny. Uszczelki trzeba dokładnie umyć i posmarować jednym z dostępnych na rynku środków konserwujących (np. silikonem w sprayu), a w razie potrzeby wymienić na nowe. Elementy te muszą być miękkie i czyste. W ich otoczeniu nie może znajdować się kurz, drobne przedmioty, ani żadne inne zanieczyszczenia.

O konserwację rolet zewnętrznych można zadbać samodzielnie, ale lepiej jest zlecić to profesjonalnej firmie, zajmującej się wykonywaniem tego typu usług. Samodzielna próba czyszczenia mechanizmu może zakończyć się usterką, a w najgorszym wypadku całkowitym zniszczeniem elementów ruchomych.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny