Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych całego budynku. Do ich głównych zadań należy ochrona wnętrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi za zewnątrz, a także nadmiernym hałasem. Aby wybrany model spełniał swoje podstawowe funkcje, musi zostać właściwie zamontowany. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak przebiega montaż drzwi zewnętrznych. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego prawidłowo wykonany montaż drzwi zewnętrznych jest tak ważny?

Przymierzając się do zakupu drzwi zewnętrznych, należy zwracać uwagę na ich najważniejsze parametry, takie jak materiał wykonania, współczynnik przenikania ciepła, współczynnik izolacyjności akustycznej czy klasa odporności na włamanie. Inwestorzy często zapominają jednak o zatrudnieniu profesjonalnej ekipy montażowej, będącej gwarancją prawidłowego osadzenia drzwi we wnęce. Trzeba bowiem wiedzieć, że nawet modele o najlepszych parametrach nie będą spełniać swoich funkcji, jeżeli zostaną źle zamontowane.

Popełnione podczas montażu błędy mogą doprowadzić do powstania mostków cieplnych, co wiąże się bezpośrednio z utratą energii. Właściwie wykonany montaż jest więc kluczowy z perspektywy zachowania optymalnego komfortu termicznego mieszkańców. Nieprawidłowo osadzone drzwi stawiają opór przy zamykaniu i otwieraniu, a dodatkowo mogą zatrzaskiwać się w najmniej spodziewanym momencie, co obniża wygodę użytkowania. Źle zamontowane drzwi nie stanowią również przeszkody dla włamywaczy, ponieważ są łatwe do sforsowania.

Czy samodzielny montaż drzwi wejściowych jest możliwy?

Za większością osób decydujących się na samodzielny montaż drzwi wejściowych przemawiają argumenty czysto ekonomiczne. Zakup skrzydła bez usługi montażu jest zwyczajnie tańszy. Często jednak oszczędności te są jedynie pozorne, ponieważ montaż wykonywany przez osobę niedoświadczoną, niedysponującą odpowiednim zestawem narzędzi, zwykle wymaga poprawy, przez co finalnie i tak trzeba zatrudnić fachowców. Aby nie stać się bohaterem powiedzenia, że chytry dwa razy traci, lepiej od razu zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Prawidłowy montaż drzwi wejściowych wymaga wiedzy i umiejętności. Pod uwagę należy wziąć bowiem wiele czynników, w tym rodzaj ściany, wytrzymałość muru czy specyfikę projektu konkretnego modelu drzwi.

Samodzielny montaż drzwi do domu – o tym musisz pamiętać

Jeśli mimo wszystko chcesz zabrać się za samodzielny montaż drzwi do domu, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim musisz się do tego odpowiednio przygotować. Poza niezbędnymi narzędziami, takimi jak wiertarka, młotek, poziomica czy zestaw kluczy i śrubokrętów, potrzebne będą Ci akcesoria pomiarowe (miarka, kątownik). Nie możesz zapomnieć również o kotwach, klinach i wkrętach potrzebnych do osadzenia ościeżnicy. Wśród niezbędnych elementów znajduje się też taśma malarska, pianka, klej montażowy oraz silikon, które przydarzą się w czasie uszczelnienia szpary pomiędzy ościeżnicą a murem. Przed rozpoczęciem prac musisz sprawdzić ile warstw ma Twoja ściana. W zależności od tego, czy ma jedną, dwie czy trzy montaż skrzydła w przygotowanym wcześniej otworze będzie się różnił.

Etapy montażu drzwi zewnętrznych

Pierwszym etapem montażu drzwi zewnętrznych jest wstępne osadzenie ościeżnicy w otworze. Większość dostępnych na rynku ościeżnic jest przygotowana do samodzielnego montażu, dzięki czemu prace są nieco prostsze. W przypadku ściany jednowarstwowej ościeżnica osadzana jest w  połowie grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej jej montaż odbywa się blisko zewnętrznej krawędzi, natomiast w trzywarstwowej – w warstwie izolacji termicznej. W tym momencie musisz podjąć decyzję, w którą stronę drzwi będą się otwierać.

Po przygotowaniu ościeżnicy możesz zabrać się do właściwego montażu skrzydła. W pierwszej kolejności powinieneś unieruchomić ościeżnicę przy pomocy drewnianych lub plastikowych klinów. W kolejnym kroku musisz wywiercić otwory w ościeżnicy i ścianie. W powstałe wgłębienia trzeba włożyć kołki i wkręcić śruby. Na tym etapie możesz założyć skrzydło, aby sprawdzić, czy montaż ościeżnicy został wykonany prawidłowo. Otwieranie i zamykanie drzwi nie powinno być w żaden sposób utrudnione. Całą konstrukcję warto w tym momencie usztywnić z wykorzystaniem listew rozporowych.

Kolejny etap montażu drzwi zewnętrznych do domu to zabezpieczenie ościeżnicy taśmą malarską. Dzięki temu będziesz mógł zająć się wypełnieniem przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a murem. Do tej czynności powinieneś wykorzystać niskoprężną pianką montażową. To preparat, który po pewnym czasie zwiększa swoją objętość, dlatego nie możesz wypełniać szczelin w całości. Po upływie około 24 godzin pianka stężeje, a ty będziesz mógł zająć się pracami wykończeniowymi. Po usunięciu nadmiaru pianki, pozbyciu się drewnianych klinów i taśmy malarskiej, a także montażu zawiasów, zamków, klamki oraz zawieszeniu skrzydła na zawiasach drzwi są gotowe do użytkowania.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget