Podczas wyboru stolarki okiennej inwestorzy zwracają uwagę na wiele czynników. Chodzi tu przede wszystkim o parametry techniczne, walory estetyczne oraz funkcjonalność i prostotę użytkowania. Istotne znaczenie ma także cena, od której mnóstwo osób uzależnia swój końcowy wybór. W dzisiejszym artykule przedstawimy czynniki wpływające na cenę okien. Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.

Materiał wykonania profili

Niezwykle ważnym parametrem mającym duży wpływ na cenę okien jest materiał wykonania profili wybranego systemu. Wśród najpopularniejszych rodzajów okien wyróżniamy modele wykonane z PCV, aluminium i drewna. Okna PCV są z reguły najtańszym wyborem. Wynika to w głównej mierze z dużej dostępności tego materiału. Znaczenie ma również niższy stopień zaawansowania obróbki tworzyw sztucznych. Produkcja okien z aluminium i drewna wymaga dostępu do innego rodzaju narzędzi oraz bardziej rozbudowanego zaplecza technologicznego. Jeśli chodzi o stolarkę drewnianą, to końcowy koszt okien zależny jest też od rodzaju użytego drewna. Im rzadszy gatunek zostanie wykorzystany, tym cena będzie wyższa.

Rozmiar i kształt okien

Duży wpływ na cenę okien ma także ich rozmiar oraz kształt. Prostokątne okna w tradycyjnym rozmiarze są znacznie tańsze od wyszukanych profili tworzonych na zamówienie. Takie okna tworzy się w hurtowych ilościach, zazwyczaj są one dostępne od ręki u producenta. Nie trzeba na nie czekać. W ten sam dzień można je zamówić i odebrać. W przypadku okien o nietypowym kształcie sprawa wygląda nieco inaczej. Systemy te wykonywane są na specjalne zamówienie klienta, więc czas oczekiwania na odbiór się wydłuża. Rośnie też cena. Ma to związek z ilością energii i pracy wkładanej w proces produkcji modeli o nietypowych wymiarach. Oczywistym jest również fakt, że im większe okno, tym jego cena jest wyższa. Wynika to z tego, że do produkcji takich okien trzeba użyć większej ilości surowca.

Kolor stolarki okiennej

Na końcową cenę wybranych systemów okiennych wpływ ma także ich kolor. Najtańszymi oknami są modele z tworzyw sztucznych w tradycyjnym kolorze białym. Malowanie lub oklejanie profili plastikowych okleiną drewnopodobną podnosi ich cenę o około 15-30% w zależności od wybranej barwy oraz tego, czy okno będzie oklejone tylko od zewnątrz, czy dwustronnie. Jeśli chodzi o okna aluminiowe, to te najczęściej są lakierowane proszkowo na jeden z wybranych kolorów z palety RAL. Dzięki temu inwestorzy bez problemów mogą dopasować kupowane okna do wyglądu elewacji budynku. Powłoki okien z aluminium są trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, co daje gwarancję, że kolor nie wyblaknie i nie straci na jakości.

Pakiety szybowe

Wszystkie współcześnie produkowane okna wyposażone są w dwie szyby. Jest to standardowe rozwiązanie zapewniające odpowiedni poziom izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej. Komfort cieplny wewnątrz budynku można zwiększyć, decydując się na pakiety trzy- lub czteroszybowe. Liczba szyb ma wpływ zarówno na poziom przepuszczalności światła i energii, jak i na termoizolacyjność. Gwarancja większej szczelności i mniejszych strat ciepła przekłada się jednak na wyższy koszt zakupu okien. W związku z tym to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w nowoczesnych domach energooszczędnych.

Okucia i elementy dodatkowe

Cena okien zależna jest również od jakości zastosowanych okuć oraz wszelkiego rodzaju elementów dodatkowych. Współcześnie wiele osób decyduje się na okna antywłamaniowe, które wyposażone są we wzmocnione klamki i zawiasy, zapewniające lepszą ochronę przed działaniami podejmowanymi przez włamywaczy. Takie systemy są oczywiście droższe od standardowych okien. Dodatkowe koszty są związane z doposażeniem okien w takie akcesoria jak: hamulec okienny, hamulec sterowany klamką, zatrzask balkonowy, mechanizm regulacji uchyłu czy nawiewniki. Na rynku nie brakuje także elementów poprawiających wygląd stolarki okiennej. Są to m.in. szczebliny i szprosy, które dzielą wypełnienie ramy ościeżnicy lub skrzydła okna.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget