Okna to złożone konstrukcje składające się z wielu elementów. Wybierając stolarkę okienną do domu czy biura, należy zwracać uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale także czysto praktyczne. Niezwykle istotna jest bowiem jakość wykonania oraz właściwości termoizolacyjne, które mają bezpośredni wpływ na koszty energii i komfort cieplny mieszkańców. Jakie elementy okien zapewniają im dobrą izolację termiczną? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.

Dlaczego właściwy dobór okien jest tak ważny?

Przez okna z budynku ucieka o wiele więcej ciepła niż przez ściany. Przyjmuje się, że jest to około 30%. Trzeba więc zrobić wszystko, aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko. Już podczas budowy domu należy zadbać o odpowiedni dobór okien o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Warto zwracać uwagę zarówno na współczynnik przenikania ciepła U, jak i współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do znacznych strat energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Ma również wpływ na pogorszenie komfortu termicznego wewnątrz budynku. Mieszkańcy oraz goście znajdujący się w środku mogą przez to odczuwać dyskomfort związany z poczuciem ciągłego chłodu.

Jakie okna wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę?

Niezwykle istotnym parametrem mającym duży wpływ na izolacyjność termiczną okien jest materiał wykonania profili okiennych. Porównując poszczególne modele, należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, z czego są one produkowane. Różne materiały charakteryzują się różnym współczynnikiem przenikania ciepła. Im niższą ma on wartość, tym okna mają lepsze właściwości termoizolacyjne. W najlepszych profilach okien energooszczędnych i pasywnych współczynnik przenikania ciepła Uf (od angielskiego słowa frame) wynosi około 0,8-0,9 W/m2K. Standardowe profile to około 1,3-1,4 W/m2K. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzają się okna z PCV, w których wartość współczynnika Uf można poprawić poprzez zastosowanie dodatkowych wypełnień termoizolacyjnych lub cieplejszych wzmocnień.

Innym parametrem mającym wpływ na izolacyjność okien jest wybrany pakiet szybowy. Współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego oznaczany jest symbolem Ug. Bardzo ważna jest zarówno liczba, jak i rodzaj zastosowanych szyb. Popularnym wyborem są pakiety trzyszybowe, choć niektórzy decydują się nawet na cztery lub więcej szyb w pakiecie. Poszczególne tafle szkła znajdujące się w wybranych pakietach oddzielane są od siebie komorami wypełnionymi jednym z gazów szlachetnych. Najczęściej jest to argon, krypton lub ksenon. Argon ma mniejsze właściwości izolacyjne od dwóch pozostałych, jednak jest od nich tańszy, dlatego jest częściej stosowany. Współczynnik Ug pakietu szybowego ma zwykle wartość od 0,5-0,6 W/m2K dla argonu do 0,3 W/m2K dla kryptonu.

Warto wybierać szyby charakteryzujące się wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej g. Im jest on wyższy, tym więcej promieniowania dociera do wnętrza domu. Dzięki temu wnętrza są cieplejsze.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget