Podczas wyboru stolarki okiennej największą uwagę przywiązuje się do ram i okuć. Duży wybór produktów wytwarzanych z różnych materiałów daje niemal nieograniczone możliwości inwestorom prywatnym i publicznym, którzy często zapominają jednak o właściwym doborze szyb. Te odgrywają ważną rolę w konstrukcji okna. Jakie funkcję spełniają szyby okienne?

Czym są szyby okienne?

Szyby okienne to szklany element umieszczany w ramie okna. W produkowanej aktualnie stolarce okiennej nie korzysta się już szyb z pojedynczych tafli szkła. Obecnie stosuje się przede wszystkim szyby zespolone, które składają się z dwóch lub więcej tafli. Ich grubość zależna jest od osobistych preferencji klienta producenta okien. Im szyba jest grubsza, tym ze środka budynku ulatnia się mniej ciepła. Oprócz standardowych szyb zespolonych, na rynku spotkać można m.in. szyby energooszczędne, przeciwsłoneczne, dźwiękoszczelne, refleksyjne, absorpcyjne, ornamentowe, grzewcze, antywłamaniowe, ochronne czy zaciemniające. Wybór jest tak szeroki, że z pewnością każdy inwestor znajdzie produkt dopasowany do własnych potrzeb.

Zwykłe szyby produkowane są ze szkła typu float. Do ich cech charakterystycznych należy: gładka powierzchnia, wysoka przezroczystość, naturalny połysk i duża elastyczność. Niestety ten typ szkła ma słabe właściwości izolacyjne. W odpowiedzi na rosnące potrzeby inwestorów powstały niskoemisyjne szyby ze szkła termofloat o zdecydowanie lepszych możliwościach termoizolacyjnych. Na ich powierzchni umieszczona jest specjalna powłoka z tlenków metali szlachetnych, która odpowiada za zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Zastosowanie tego typu szyb może zmniejszyć straty ciepła z budynku o nawet 30%. Oszczędność energii i większy komfort termiczny to niejedyne zalety tego rozwiązania. Okna z szybami ze szkła termofloat eliminują poczucie chłodu i zapewniają brak przeciągów w mieszkaniu czy domu. Co więcej, na powierzchni szyb tego typu nie skrapla się para wodna, co dla właścicieli okien z tradycyjnymi szybami jest szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym.

Najważniejsze funkcje szyb okiennych

Bez względu na wybrany rodzaj, wszystkie szyby pełnią podobne funkcje. Elementy te odpowiadają za ochronę przed skrajnymi temperaturami, opadami atmosferycznymi oraz nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz. Zabezpieczają również pomieszczenia przed włamaniem (im grubsza szyba, tym ochrona jest lepsza). Standardowe szyby chronią domowników głównie przed mrozem, natomiast szyby przeciwsłoneczne stanowią także dodatkową ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. Do głównych zadań szyb należy też niwelacja wilgoci. Szyby mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.

W ofercie firmy Plastixal znajdują się zarówno tradycyjne zespolone szyby okienne, jak i stworzone przy użyciu niestandardowego szkła energooszczędne szyby o wzmocnionych właściwościach. Jesteśmy pewni, że każdy klient znajdzie u nas produkt dopasowany do swoich indywidualnych preferencji.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget