Mieszkania w kamienicach i budynkach z kilkudziesięcioletnią przeszłością mają specyficzne wymiary. Wysokie sufity, przestronne pomieszczenia oraz wąskie korytarze umożliwiają realizację indywidualnych pomysłów na urządzenie wnętrz. Często jednak okazują się problematyczne w doborze odpowiedniej stolarki otworowej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien do mieszkania w kamienicy. Zapraszamy do lektury.

Współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna do mieszkania w kamienicy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Bardzo ważnym z nich jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który określany jest jednostką W/(m·K). Jest to wartość określająca przepływ ciepła przez jednostkową powierzchnię z materiału o danej grubości, jeśli różnica temperatur między dwiema jego stronami wynosi 1 Kelwin. Im wartość w wybranym produkcie jest niższa, tym okno ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że przepuszcza mniej ciepła z wewnątrz, a w mieszkaniu utrzymywana jest wyższa temperatura. Współczynnik ten ma niebagatelne znaczenie w przypadku wysokich mieszkań w kamienicach. Ogrzanie takich wnętrz wiąże się z wyższymi kosztami, dlatego nie można pozwolić sobie na dodatkowe utraty ciepła przez okna. Należy wybierać modele energooszczędne, gwarantujące współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw = 1,3 lub niższym.

Bezpieczeństwo

Kolejnym z istotnych czynników mających wpływ na wybór okien do mieszkania w kamienicy jest kwestia bezpieczeństwa. To szczególnie istotne w przypadku mieszkań na parterze. Starsze budynki mieszkalne, w tym kamienice, bardzo często są łatwym celem dla włamywaczy. Aby zminimalizować ryzyko włamania, należy zainwestować w solidne antywłamaniowe okna PCV lub aluminiowe o klasie bezpieczeństwa RC3 lub wyższej. Modele te wyposażono w specjalne, wzmocnione okucia i szyby, które zapewniają odporność nie tylko na podstawowe narzędzia ręczne używane przez amatorów, ale także sprzęt wykorzystywany przez profesjonalistów. Montaż okien antywłamaniowych nie zapewni stuprocentowej ochrony przed złodziejami, ale znacząco wydłuży czas potrzebny na sforsowanie wejścia do budynku, co może skutecznie odstraszyć bandytę od podjęcia dalszej próby włamania.

Wygląd

Wygląd okien w kamienicach nie może być przypadkowy. Design okien należy dobierać do elementów istniejącej już elewacji budynku. Warto zwrócić szczególną uwagę na styl stolarki okiennej w pozostałych mieszkaniach, aby wybrane okna nie odbiegały znacząco wyglądem od innych i tworzyły z nimi harmonijną całość. Nowe okna swoim wyglądem muszą przypominać oryginalne zamontowane w budynku, więc wybór w tym przypadku nie jest nieskończony. Często ogranicza się on do klasycznych modeli krosnowych lub skrzynkowych. Interesującym dodatkiem zwiększającym walory estetyczne całej konstrukcji są szprosy, dzięki którym okno dzielone jest na mniejsze części. Zabieg ten sprawia, że system okienny prezentuje się niezwykle elegancko.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget