Zabudowany balkon to idealne miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu w towarzystwie najbliższych. Może również służyć jako dodatkowa spiżarnia lub przestrzeń do przechowywania rowerów, rolek i innych sprzętów wykorzystywanych sezonowo. Poza pełnieniem funkcji praktycznej jest przedłużeniem salonu i dopełnieniem jego aranżacji. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób można zabudować balkon. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego warto zdecydować się na zabudowę balkonu?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie niosące za sobą wiele korzyści. Taka konstrukcja chroni przed hałasem, wiatrem, opadami atmosferycznymi oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Zatrzymuje ciepło wewnątrz i zapobiega wychładzaniu budynków. Pozwala uzyskać większą prywatność i odgrodzić się od spojrzeń wścibskich sąsiadów. Zwiększa też poczucie bezpieczeństwa – stanowi dodatkową ochronę w przypadku próby włamania.

Wykonanie skutecznej zabudowy zabezpiecza nie tylko domowników i ich gości, ale także przechowywane przez nich przedmioty. Dzięki temu balkon może zostać przekształcony w tętniącą życiem oranżerię. W takich ogrodach zimowych z powodzeniem można uprawiać całoroczne rośliny, w tym gatunki egzotyczne. Podłączenie ogrzewania umożliwia również stworzenie dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej dla mieszkańców.

Czy do zabudowy balkonu potrzebne jest pozwolenie?

To, czy wykonanie zabudowy balkonu wymaga pozwolenia, zależy od typu obiektu, w którym ta czynność jest wykonywana. W przypadku budynków wielomieszkaniowych niezbędna jest zgoda zarządcy nieruchomości. Prace te naruszają bowiem wygląd elewacji, przez co zmienia się cała struktura obiektu. Jeśli zabudowa ma być wykonana w domu jednorodzinnym, konieczne jest wyłącznie zgłoszenie tego zamiaru w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub gminy. Poza zgłoszeniem żadne formalne dokumenty nie są potrzebne.

Praktyczne sposoby na zabudowę balkonu

Istnieje kilka różnych sposobów na wykonanie zabudowy balkonu. Niezmienną popularnością od lat cieszy się zabudowa szklana, czyli z użyciem hartowanego szkła osadzonego na solidnych profilach z aluminium. Przeszklony balkon doskonale doświetla wnętrza, dzięki czemu przestrzeń wydaje się optycznie większa i przestronniejsza. Alternatywą dla szkła jest zabudowa drewniana. To propozycja dla miłośników tradycji i klasycznych rozwiązań. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym większej pielęgnacji i regularnych zabiegów konserwujących. Jeszcze inną opcją jest zabudowa z użyciem tworzyw sztucznych, takich jak pleksi. Płyty z tego surowca to tańszy zamiennik szkła. Za niższą ceną idzie jednak słabsza jakość, więc wybierają je głównie osoby szukające budżetowych metod.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget