Jednym z kluczowych elementów technicznych przy wyborze drzwi są zawiasy. Podczas zakupu drzwi z ościeżnicą nie ma potrzeby zwracać na nie większej potrzeby. Jednak dopasowanie drzwi do gotowej ościeżnicy lub zamontowanie nowych zawiasów wymaga znajomości podstawowych rodzajów oraz występujących między nimi różnic. Sprawdź, czym się kierować przy ich wyborze.

Podstawowe parametry wyboru zawiasów

Wśród podstawowych rodzajów najpopularniejsze są zawiasy wkręcane. Składają się one z dwóch części, które wkręca się we framugę drzwi. Innym często spotykanym rodzajem są zawiasy toczone. Jedna część przymocowana o drzwi jest wsadzana w drugą. Oprócz nich występują także zawiasy wkuwane i wahadłowe. W drzwiach wewnętrznych przeważnie można zamontować dwa zawiasy. Niektóre modele dostosowane są do jeszcze jednego zawiasu pośrodku. Wybór określonego rodzaju powinien zależeć od kilku parametrów. Pierwszym z nich jest klasa trwałości. Im jest większa, tym zawias będzie bardziej wytrzymały. Na utrzymanie drzwi ma wpływ także ich waga. Zły dobór może doprowadzić do ich oderwania i zniszczenia. Najczęściej spotykane szerokości drzwi mają od 60 do 100 cm. Większa szerokość może wymagać zastosowania lepszych okuć lub ich większej ilości.

Dobór zawiasów do rodzaju drzwi

Drzwi wykonuje się z materiałów, które różnią się m.in. ciężarem, wytrzymałością, odpornością na obrażenia mechaniczne czy przenoszeniem drgań. Najpopularniejsze są drzwi drewniane, które charakteryzują się masywnością i sporym ciężarem. Zastosowane w nich zawiasy powinny być odpowiednio wytrzymałe, dlatego wykonuje się je ze stali, mosiądzu lub aluminium. Warto również pamiętać o tym, że w tym przypadku waga zależna jest od zastosowanego gatunku drewna. W drzwiach szklanych najważniejsze jest to, by okucia nie przenosiły zbyt dużych sił na skrzydło. Dlatego stosuje się w nich zawiasy mające za zadanie rozpraszać energię albo używa się specjalnych wkładek wykonanych z gumy, które amortyzują działanie okuć. Zawiasy w drzwiach szklanych montuje się na zewnątrz. Przeważnie produkuje się je z aluminium lub stali nierdzewnej. Wśród drzwi wewnętrznych wyróżnia się także drzwi łamane. Ich składana konstrukcja przeważnie porusza się na rolkach, a zawiasy między paletami najczęściej nie są wymienne. Na drzwi balkonowe należy stosować metalowe okucia, które są  dodatkowo zabezpieczone przed korozją.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget