Nawet najwyższej jakości okna nie będą dobrze pełniły swojej funkcji, jeśli zostaną niepoprawnie zamontowane. Nieprawidłowy montaż zazwyczaj prowadzi do powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – do niekontrolowanej ucieczki ciepła z naszego domu. Jeśli zależy nam na tym, by dane okna spełniały wszystkie kryteria energooszczędności, nie warto oszczędzać ani na wyborze samego produktu, ani na ekipie, która okna zamontuje. Jak wygląda montaż okien krok po kroku?

Przygotowanie muru i okna

Zanim zabierzemy się za montaż, powinniśmy rzetelnie przygotować zarówno sam otwór w murze, jak i okno. Mur dokładnie oczyszczamy: z kurzu, kawałków betonu i innych zanieczyszczeń. Jeśli jest to konieczne, montujemy listwę parapetową. Jeśli chodzi o okno, rozmieszczamy na nim kotwy, śruby lub dyble, a także przyklejamy taśmy paroprzepuszczalne.

Montaż ościeżnicy

Możemy zabrać się za montowanie ramy. Umieszczamy ją w otworze i sprawdzamy poziomnicą, czy zachowane zostały piony i poziomy. Upewniamy się też, czy zachowaliśmy odpowiednie szczeliny dylatacyjne. Po ustabilizowaniu ościeżnicy klinami rozporowymi jeszcze raz sprawdzamy piony i poziomy oraz to, czy przekątne są równe. Jeśli wszystko się zgadza, montujemy kotwy (dyble, śruby samowiercące). Ościeżnicę będziemy uszczelniać pianą, która twardnieje pod wpływem kontaktu z wilgocią zawartą w powietrzu. Dlatego też przed jej nałożeniem, warto spryskać mur wodą. Pianę zawsze nakładamy od dołu do góry, a jej nadmiar odcinamy. Końce taśmy paroszczelnej mocujemy do muru, ukrywając pod nią pianę. Należy zrobić to bardzo dokładnie. Jeśli zaniedbany ten krok, lub wykonamy go niechlujnie, wilgoć z domu może dostawać się w spoinę i doprowadzić do pojawienia się grzyba w ścianie.

Zawieszanie skrzydeł

Każdy producent okien PCV jako ostatni etap montażu okien wskazuje zawieszanie skrzydeł. Po wykonaniu tej czynności należy upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Jeśli tak nie jest, warto zdecydować się na przedystansowanie szyby i pozostawienie okuć w położeniu fabrycznym. Dzięki temu zabiegowi okna będzie można łatwiej i skuteczniej regulować później, gdy z biegiem lat będą coraz bardziej wyeksploatowane. Jak już było wspomniane wcześniej, montaż okien najlepiej jest powierzyć doświadczonym specjalistom.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget