Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Codziennie czas spędzają tam wszyscy mieszkańcy. Podczas aranżacji tego pomieszczenia należy zwracać szczególną uwagę zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd zastosowanych elementów stolarki otworowej. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zasady prawidłowego doboru okien i drzwi do łazienki. Zapraszamy do lektury.

Czym powinny charakteryzować się okna do łazienki?

Wybór okien to zadanie, przed którym staje każda osoba urządzająca łazienkę w trakcie budowy domu lub decydująca się na kompleksowy remont tego pomieszczenia. W trakcie przeglądania dostępnych na rynku rozwiązań warto zwrócić uwagę na parametry wybranych systemów okiennych. Istotny jest zarówno wygląd oraz wygoda użytkowania, jak i odpowiednie odprowadzanie wilgoci oraz współczynnik przenikania ciepła okien PCV. Im niższą wartością Uw charakteryzuje się dany system, tym lepsza jest jego izolacyjność termiczna.

Okna łazienkowe powinny być wyposażone w okucia zapewniające możliwość mikrowentylacji, czyli uzyskania dostępu do naturalnego powietrza z zewnątrz, bez obaw o utratę ciepła z wewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż dodatkowych nawiewników poprawiających właściwą cyrkulację powietrza. Jest to o tyle istotne, że przeciwdziała skraplaniu się pary wodnej na szybach. To popularne zjawisko związane z nadmierną wilgotnością i nieodpowiednio działającym systemem wentylacji w pomieszczeniu. Wilgotna łazienka to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Wybierając okna, należy zwracać więc dużą uwagę na zastosowane rozwiązania poprawiające wentylację.

Drzwi do łazienki a przepisy budowlane

W czasie wyboru okien łazienkowych nie trzeba kierować się żadnymi przepisami prawa budowlanego. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia oraz możliwości finansowe inwestora. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku drzwi. W łazienkach i toaletach skrzydła drzwiowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości, otwierać się na zewnątrz oraz być wyposażone w otwory wentylacyjne o powierzchni minimum 220 cm2. W trosce o bezpieczeństwo domowników drzwi do łazienki mogą mieć zamontowane progi zapewniające ochronę przed zalaniem. Wszystkie te wymogi mają swoje uzasadnienie. Sposób otwierania ułatwia dotarcie do środka pomieszczenia w nagłych przypadkach, natomiast otwory wentylacyjne odpowiadają za właściwą cyrkulację powietrza oraz zapobiegają powstawaniu nadmiaru wilgoci.

Rodzaje otworów wentylacyjnych stosowanych w drzwiach do łazienki

Drzwi łazienkowe to dość specyficzny rodzaj stolarki otworowej. Ich rola nie ogranicza się jedynie do dekoracji wnętrza. Ze względu na fakt, iż są odpowiedzialne także za skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, muszą być wyposażone w otwory wentylacyjne znajdujące się w dolnej części drzwi. Te przybierają różną formę. Inwestorzy mają do wyboru m.in. kratkę, tuleje, podcięcie lub szczelinę. Kratki oraz okrągłe tuleje to tradycyjne rozwiązania stosowane w większości modeli drzwi. We współczesnych domach projektowanych zgodnie z zasadami nowoczesnego budownictwa coraz częściej spotkać można podcięcia i szczeliny, które znakomicie spełniają swoją podstawową funkcję, a do tego są niemal niewidoczne.

Drzwi łazienkowe – z jakiego materiału?

Idealne drzwi łazienkowe powinny charakteryzować się wysoką funkcjonalnością, podwyższoną trwałością oraz nowoczesnym designem. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybór drzwi aluminiowych, które coraz częściej wykorzystywane są jako drzwi wewnętrzne. To doskonała alternatywa dla stosowanych w większości domów systemów z tworzyw sztucznych. Aluminium jest materiałem niezwykle lekkim, a przy tym gwarantującym doskonałe parametry wytrzymałościowe. Produkowane z niego drzwi idealnie wpasowują się w prostą, minimalistyczną estetykę nowoczesnych wnętrz. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość malowania proszkowego na jeden z wybranych kolorów z palety RAL. Inwestorzy zyskują dzięki temu szansę na realizację indywidualnych pomysłów na aranżację łazienki.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget