Okna dachowe spełniają dokładnie takie same funkcje jak standardowe okna w budynku, chociaż specyfika ich zastosowania jest nieco inna. Często przed oknami dachowymi stawia się wręcz większe wymagania ze względu na ich umiejscowienie.
W tym artykule zwrócimy uwagę na najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe.

Okna dachowe – na te parametry musisz zwrócić uwagę

  • Współczynnik przenikania ciepła określany jest jako Uw. Informuje nas o tym, jak energooszczędne będzie okno, a więc jak będzie chroniło nas przed przenikaniem ciepła. Oczywiście latem zależy nam na tym, aby jak najmniej gorącego powietrza przedostawało się do środka, natomiast zimą, aby ciepłe powietrze z wnętrza nie “uciekało” na zewnątrz. Im wartość Uw jest większa, tym bardziej energooszczędne jest okno. Na tę właściwość okien składają się dwa podstawowe czynniki: konstrukcja okna oraz liczba szyb.
  • Kolejnym ważnym parametrem w przypadku okien dachowych jest wodoszczelność. Ten wskaźnik (Pa) określa wartość ciśnienia, z jakim woda napiera na okno. Wystarczającym parametrem jest wodoszczelność na poziomie 900-100 Pa (chociaż wzorcowa wartość to 1200-1250).
  • Klasa przepuszczalności powietrza wiąże się ze szczelnością okna. Im wyższa jest klasa, tym lepsza szczelność. Parametr ten jest bezpośrednio związany również z przepuszczalnością ciepła. Szczelne okno oznacza mniejsze straty ciepła, co z kolei wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania domu. Warto jednak pamiętać, że posiadając okna klasy 4 (czyli najszczelniejsze) powinniśmy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Umożliwia to m.in. funkcja mikrowentylacji w oknach.
  • Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość okna na obciążenia wiatrem. W tym przypadku bardzo dobre zabezpieczenie stanowią okna klasy 3 i 4.
  • Nie mniej ważne jest zabezpieczenie akustyczne, określane mianem współczynnika oporu akustycznego. Współczynnik ten powinien wynosić minimalnie 30-32 dB.
  • Oprócz parametrów technicznych duże znaczenie ma również materiał, z którego zostały wykonane okna, kształt, a dla wrażeń estetycznych również kolor okien.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget