flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru

Nietypowy kształt okien. Co robić?

Okna w nietypowych kształtach nadają budynkowi niepowtarzalnego charakteru, wpływając na wygląd elewacji budynku oraz aranżację wnętrz. Mogą również w specyficzny sposób doświetlać pomieszczenie. Okna łukowe, półokrągłe i okrągłe, trapezowe, trójkątne — możliwości jest wiele. Często jednak pojawia się dylemat, czy montaż okien o nietypowym kształcie nie będzie zbyt problematyczny i kosztowny.

Okna nietypowe — co to właściwie oznacza?

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych okna odgrywają bardzo ważną rolę. Architekci starają się w maksymalny sposób wykorzystać światło naturalne do doświetlenia pomieszczeń. Jednocześnie coraz częściej okna traktowane są jako element dekoracyjny, nadający określonego charakteru budynkowi. Przy odpowiednim budżecie można zrealizować nawet najbardziej śmiały i skomplikowany projekt, gdyż współczesna technologia produkcji okien pozwala na dużą dowolność w kwestii kształtów. Mogą to być okna łukowe, okrągłe, eliptyczne, trójkątne, w kształcie trapezu, ćwiartki koła itd. Do niestandardowych okien zaliczamy też okna prostokątne, ale o wyjątkowych wymiarach, np. bardzo wąskie lub długie. Okna plastikowe na wymiar jesteśmy w stanie wyprodukować w nietypowych kształtach i rozmiarach, wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom klientów i kreatywnym pomysłom architektów.

Czy nietypowe okna są funkcjonalne?

Często pojawiają się też pytania dotyczące funkcjonalności okien o nietypowych kształtach. Decydując się na takie rozwiązanie, na etapie projektowania trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będą otwierać się okna — całkowicie, częściowo, czy może pozostaną nieotwierane. To właśnie sposób otwierania w dużej mierze wpływa na ich funkcjonalność.

Kolejna kwestia to mycie okien. Najbardziej problematyczne pod tym względem mogą być okna nieotwierane, dlatego też trzeba wcześniej zaplanować do nich dostęp od zewnątrz, np. ze schodów czy z tarasu.

Należy również uwzględnić ilość wpuszczanego światła przez okno. Niektóre nietypowe kształty okien mogą ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Warto więc dobrze przemyśleć nie tylko sam kształt i rozmiar okna, ale również grubość zastosowanych ram czy ewentualne podziały.

Pamiętaj jednak, że okna o nietypowych kształtach wcale nie muszą być problematyczne, a wręcz przeciwnie — mogą doskonale wyróżnić twój dom na tle innych, nadając mu wyjątkowego charakteru. Jako producent okien PCV zapewniamy różne, nawet niestandardowe rozwiązania, które cechują się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością oraz dobrymi parametrami. Zapraszamy do kontaktu.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny