Okna w nietypowych kształtach nadają budynkowi niepowtarzalnego charakteru, wpływając na wygląd elewacji budynku oraz aranżację wnętrz. Mogą również w specyficzny sposób doświetlać pomieszczenie. Okna łukowe, półokrągłe i okrągłe, trapezowe, trójkątne — możliwości jest wiele. Często jednak pojawia się dylemat, czy montaż okien o nietypowym kształcie nie będzie zbyt problematyczny i kosztowny.

Okna nietypowe — co to właściwie oznacza?

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych okna odgrywają bardzo ważną rolę. Architekci starają się w maksymalny sposób wykorzystać światło naturalne do doświetlenia pomieszczeń. Jednocześnie coraz częściej okna traktowane są jako element dekoracyjny, nadający określonego charakteru budynkowi. Przy odpowiednim budżecie można zrealizować nawet najbardziej śmiały i skomplikowany projekt, gdyż współczesna technologia produkcji okien pozwala na dużą dowolność w kwestii kształtów. Mogą to być okna łukowe, okrągłe, eliptyczne, trójkątne, w kształcie trapezu, ćwiartki koła itd. Do niestandardowych okien zaliczamy też okna prostokątne, ale o wyjątkowych wymiarach, np. bardzo wąskie lub długie. Okna plastikowe na wymiar jesteśmy w stanie wyprodukować w nietypowych kształtach i rozmiarach, wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom klientów i kreatywnym pomysłom architektów.

Czy nietypowe okna są funkcjonalne?

Często pojawiają się też pytania dotyczące funkcjonalności okien o nietypowych kształtach. Decydując się na takie rozwiązanie, na etapie projektowania trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będą otwierać się okna — całkowicie, częściowo, czy może pozostaną nieotwierane. To właśnie sposób otwierania w dużej mierze wpływa na ich funkcjonalność. Kolejna kwestia to mycie okien. Najbardziej problematyczne pod tym względem mogą być okna nieotwierane, dlatego też trzeba wcześniej zaplanować do nich dostęp od zewnątrz, np. ze schodów czy z tarasu. Należy również uwzględnić ilość wpuszczanego światła przez okno. Niektóre nietypowe kształty okien mogą ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Warto więc dobrze przemyśleć nie tylko sam kształt i rozmiar okna, ale również grubość zastosowanych ram czy ewentualne podziały. Pamiętaj jednak, że okna o nietypowych kształtach wcale nie muszą być problematyczne, a wręcz przeciwnie — mogą doskonale wyróżnić twój dom na tle innych, nadając mu wyjątkowego charakteru. Jako producent okien PCV zapewniamy różne, nawet niestandardowe rozwiązania, które cechują się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością oraz dobrymi parametrami. Zapraszamy do kontaktu.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget