Prędzej czy później każdego z nas czeka remont domu lub mieszkania. W trakcie prac remontowych bardzo często decydujemy się na wymianę okien. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli starszych obiektów, budowanych przed kilkudziesięcioma laty. Jeśli i Ty planujesz wymianę starej stolarki okiennej i zastanawiasz się nad wyborem nowych okien, powinieneś zapoznać się z dalszą częścią naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

W jakich sytuacjach trzeba zająć się wymianą okien?

Odpowiednio dobrane, właściwie zamontowane oraz okresowo konserwowane okna są w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat intensywnego użytkowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których okna trzeba wymieniać znacznie częściej. Wynika to w dużej mierze z niewłaściwej eksploatacji lub zaniechania regularnych przeglądów w celu wykrycia zużytych elementów. Niepokojącym sygnałem zmuszającym do szybkiej wymiany okien jest ich nieszczelność. Kiedy zauważysz, że okno przepuszcza zimne powietrze, na parapecie pojawiają się krople deszczu lub w pokoju jest bardzo głośno pomimo tego, że okno jest zamknięte, to znak, że musisz pomyśleć o wymianie. Ze względu zarówno na komfort mieszkańców, jak i wysokość rachunków za energię prace remontowe powinieneś zacząć możliwie jak najszybciej.

Wymiana okien nie zawsze wiąże się z ich uszkodzeniem lub niespełnieniem warunków technicznych. W niektórych przypadkach wynika po prostu z pragnienia zmian i dostosowania wyglądu stolarki okiennej do aktualnych potrzeb mieszkańców. Wielu inwestorów decyduje się na wymianę w momencie, gdy stare okna przestają odpowiadać im wizualnie. Nowoczesne systemy charakteryzują się zdecydowanie lepszymi parametrami użytkowymi oraz dużo atrakcyjniejszym wyglądem. Mimo że montaż nowych okien nie jest w tej sytuacji konieczny, to może wpłynąć pozytywnie zarówno na charakter budynku, jak i ogólny komfort mieszkańców.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe okna?

Większość inwestorów podczas wyboru nowych okien zwraca szczególną uwagę na ich wygląd. Choć jest to oczywiście istotny parametr, to istnieje kilka dużo ważniejszych. O komforcie użytkowników w największym stopniu decyduje funkcjonalność stolarki okiennej. Dlatego też kluczowe znaczenie ma w tym przypadku dobór właściwego rozmiaru. Mimo że dla wielu może wydawać się to sprawą banalną, to wciąż zdarzają się sytuacje, w których przestrzeń pomiędzy otworem a ramą po montażu jest nieodpowiednia. Może to prowadzić do problemów z izolacją okna lub wpływać niekorzystnie na walory estetyczne całej konstrukcji. Dobrze dobrany rozmiar nowego okna ułatwia także prace związane z wymianą stolarki.

Inną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego materiału profili okiennych. Okna plastikowe charakteryzuje atrakcyjna cena oraz niski współczynnik przenikania ciepła. Są one jednak wrażliwe na zmiany temperatury. Mają również skłonność do żółknięcia pod wpływem ekspozycji na słońce. Ciekawą alternatywą dla modeli z PVC są okna z aluminium, które wybiera coraz większa liczba inwestorów. Aluminium to materiał trwały i sztywny, a jednocześnie lekki i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Okna tego typu wyróżnia nowoczesny wygląd pasujący do większości współczesnych projektów architektonicznych. Niestety aluminium przepuszcza duże ilości ciepła i dźwięku, więc okna te nie są najlepszym izolatorem termicznym i akustycznym.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget