W nowych domach niezwykle rzadko możemy już zobaczyć okiennice. Zazwyczaj na ich montaż decydują się osoby, które budują dom w stylu góralskim lub czerpiący z uroków starych, wiejskich chat. Do czego dawniej służyły okiennice i co obecnie je zastąpiło? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Ochrona okien

Okiennice dawniej pełniły wiele różnych funkcji. Zamykano je, by ciepło z domu uciekało wolniej w zimie, w lecie z kolei świetnie chroniły wnętrze przed wysokimi temperaturami. Solidne, drewniane okiennice w dawnych latach były też osłoną dla okien przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – silnym wiatrem lub gradem. W razie potrzeby zapewniały dyskrecję mieszkańcom domu. Z biegiem lat i unowocześnianiem technologii budowlanych o okiennicach zapominano. Przestały pasować one do brył nowoczesnych domów. Ich mieszkańcy jednak tęsknili za praktycznością tego rozwiązania. Miejsce starych, drewnianych okiennic zajęły więc okiennice przesuwne i rolety zewnętrzne.

Nowoczesne rozwiązania

Współczesne rozwiązania, które zastąpiły stare okiennice, pełnią dokładnie te same funkcje: w upalne dni chronią dom przed gorącem, a w mroźne – przed utratą ciepła. Użycie nowoczesnych materiałów sprawiło jednak, że robią to o wiele skuteczniej. Nowoczesne rolety zewnętrzne mogą mieć dodatkowo właściwości antywłamaniowe, przez co dodatkowo chronią dom podczas dłuższej nieobecności jego właścicieli. Co ważne, współczesne okiennice przesuwne i rolety to rozwiązania zautomatyzowane. Aby zaciemnić okna w pokoju, a nawet całym domu, wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie. Osoby, które decydują się na dodatkową osłonę okien w swoim domu, z pewnością znajdą pasujący do jego kubatury model rolet. Producenci dostarczają różne kolory i wzory rolet, dlatego też nie ma problemu, by znalazły się one w oknach nawet bardzo nowoczesnych budynków. Ci, którzy tęsknią za widokiem „prawdziwych” okiennic, mogą zdecydować się na model wykonany z PCV. Okiennice są o wiele lżejsze niż drewniane, a do tego wymagają mniej pielęgnacji i lepiej znoszą szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Podobnie jak okiennice drewniane, mogą też całkowicie osłaniać okno, lub mieć ażurowy wzór, który wpuści do wnętrza odrobinę światła dziennego. Reasumując, metod ochrony domu przed nagrzaniem wnętrz jest obecnie co najmniej kilka,  a konkretne rozwiązanie warto dobrać pod kątem stylu domu i własnych oczekiwań.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget