Wybór odpowiedniego koloru stolarki okiennej ma niewątpliwy wpływ zarówno na wygląd elewacji budynku, jak i charakter wnętrza domu. Właściwy dobór pasujących do siebie barw wpływa na atrakcyjność poszczególnych pomieszczeń oraz ich ogólny odbiór przez domowników i odwiedzających właścicieli gości. Jaki kolor okien wybrać, aby idealnie pasował do aranżacji przestrzeni wewnątrz? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Do czego dobierana jest barwa okien?

Kolor okien dobiera się do wyglądu elewacji lub stylu wnętrza. W przypadku elewacji z reguły jest dużo łatwiej, ponieważ stylistyka zewnętrznej powierzchni ścian zazwyczaj jest prosta, a dodatkowo bardzo rzadko się zmienia. Nieco inaczej jest ze stylistyką wnętrza. Meble czy dodatki bez problemów można przestawić lub wymienić, zmieniając w ten sposób zupełnie układ przestrzenny w pomieszczeniu. W związku z tym wybrane podczas pierwotnego wykańczania okna mogą nie pasować do obecnego wyglądu wewnętrznych przestrzeni. Istnieją jednak uniwersalne zasady pomagające w odpowiednim doborze barwy okien do stylu wnętrza domu.

Najważniejsze zasady doboru koloru okien do stylu wnętrza

Wybierając kolor stolarki okiennej, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż musi on pasować do pozostałych elementów wykończeniowych, w tym podłóg, ścian, sufitów, a także parapetów oraz drzwi zewnętrznych. Bardzo ważny jest również zastosowany styl architektoniczny. Inne okna będą pasować do surowego stylu loftowego, a inne do sielskiego stylu rustykalnego. Trzeba przy tym pamiętać, że wybrana na początkowym etapie wykańczania barwa okien będzie miała znaczący wpływ na dobór mebli oraz dodatków związanych z urządzaniem konkretnych pomieszczeń. Warto jest więc postawić na uniwersalne i neutralne kolory, które będą dobrze komponować się z każdym wnętrzem.

Komu polecane są okna w kolorze białym?

Klasyczne białe okna pasują do większości współczesnych aranżacji. W związku z tym są polecane wszystkim osobom stawiającym na uniwersalizm i prostotę. Bardzo często stosowane są we wnętrzach urządzanych w minimalistycznym, naturalnym stylu skandynawskim. Jasne kolory ścian i sufitów oraz okna w kolorze białym to jeden z najmodniejszych trendów architektonicznych. Na białe okna bardzo często decydują się również inwestorzy, którzy nie mają pomysłu na indywidualną aranżację wnętrza. Profile w tym kolorze doskonale sprawdzą się też w pomieszczeniach często udostępnianym gościom lub mieszkaniach wynajmowanych na krótkie czy dłuższe okresy. To bezpieczne rozwiązanie, ponieważ barwa biała podoba się niemal każdemu.

Kolorowe okna – tylko dla odważnych?

Ciekawą alternatywą dla klasycznych białych profili są okna brązowe oraz drewnopodobne okna PCV. Kupno plastikowych modeli oklejanych lub barwionych przy użyciu technik takich jak acrylcolor jest dużo tańszą opcją niż zakup systemów drewnianych. To rozwiązanie dedykowane nie tylko odważnym inwestorom, którzy nie boją się stawiać na kontrasty. Okna te to znakomita propozycja dla osób wykańczających wnętrza w stylu tradycyjnym lub aranżowanym na rustykalny. Ciepłe barwy ścian i podłóg, masywne meble oraz naturalne, przaśne dekoracje to otoczenie idealne dla brązowych okien. Systemy w kolorze drewna dodają wnętrzom ciepła i przytulności. Kolorowe okna znakomicie współgrają z pozostałymi elementami, tworząc przemyślaną, harmonijną całość.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget