flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
okna otwierane na zewnątrz

Okna otwierane na zewnątrz. Jak to działa?

Okna otwierane do zewnątrz to najczęściej stosowany system w krajach Skandynawskich i Anglii, ale i w Polsce zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, ze względu na szereg zalet i funkcjonalności tego typu rozwiązania. Przede wszystkim okna otwierane na zewnątrz zapewniają oszczędność przestrzeni.
Ich konstrukcja jest zupełnie różna od znanych nam okien wewnętrznych. Sposobów otwierania okien zewnętrznych, a więc typów konstrukcji jest kilka:

  • z zawiasami z boku
  • z zawiasami u góry, a okno jest tylko uchylane z zainstalowanym ogranicznikiem otwierania
  • obrotowe w płaszczyźnie poziomej o 180 lub 90 stopni, co umożliwia łatwe mycie i pielęgnacje z obu stron okna

Zalety okien otwieranych do zewnątrz

Okna otwierane do zewnątrz uważane są za szczelniejsze, ponieważ wykorzystują one siłę wiatru do dociskania skrzydła do ościeżnicy. W ten sposób oszczędzana jest większa ilość energii cieplnej produkowanej w domu. Ponadto nie ma obaw o to, że przy otwieraniu takich okien coś spadnie z parapetu, albo woda gromadząca się w okolicach dolnej krawędzi szyby dostanie się do wnętrza pomieszczenia i zamoczy podłogę.

Okno otwierane do zewnątrz ma inną konstrukcję niż te wewnętrzne, ale wykonane są z tych samych materiałów, czyli PCV, aluminium lub drewna. Oprócz kompletu podstawowych profili wchodzących w skład okna, a więc profilu ramy, skrzydła i listwy przybocznej wyposażone są dodatkowo w tzw. słupek Z umożliwiający szklenie od wewnątrz. To rozwiązanie niesie za sobą konieczność przeniesienia przylg na zewnątrz. Ponadto okna z reguły są nieco mniejsze i cechują się odmiennymi kształtami i typem konstrukcji. Okno zewnętrzne można zarówno uchylić, jak i otworzyć całkowicie, regulując stopień rozwarcia okna w dowolny sposób.

Wszystko to powoduje, że produkcja okien PCV otwieranych do zewnątrz nie może odbywać się w parku maszynowym wykorzystywanym do konstruowania popularniejszych na kontynencie okien ze skrzydłami wewnętrznymi.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny