
Okna otwierane na zewnątrz. Jak to działa?
Okna otwierane do zewnątrz to najczęściej stosowany system w krajach Skandynawskich i Anglii, ale i w Polsce zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, ze względu na szereg zalet i funkcjonalności tego typu rozwiązania. Przede wszystkim okna otwierane na zewnątrz zapewniają oszczędność przestrzeni.
Ich konstrukcja jest zupełnie różna od znanych nam okien wewnętrznych. Sposobów otwierania okien zewnętrznych, a więc typów konstrukcji jest kilka:
- z zawiasami z boku
- z zawiasami u góry, a okno jest tylko uchylane z zainstalowanym ogranicznikiem otwierania
- obrotowe w płaszczyźnie poziomej o 180 lub 90 stopni, co umożliwia łatwe mycie i pielęgnacje z obu stron okna
Zalety okien otwieranych do zewnątrz
Okna otwierane do zewnątrz uważane są za szczelniejsze, ponieważ wykorzystują one siłę wiatru do dociskania skrzydła do ościeżnicy. W ten sposób oszczędzana jest większa ilość energii cieplnej produkowanej w domu. Ponadto nie ma obaw o to, że przy otwieraniu takich okien coś spadnie z parapetu, albo woda gromadząca się w okolicach dolnej krawędzi szyby dostanie się do wnętrza pomieszczenia i zamoczy podłogę.
Okno otwierane do zewnątrz ma inną konstrukcję niż te wewnętrzne, ale wykonane są z tych samych materiałów, czyli PCV, aluminium lub drewna. Oprócz kompletu podstawowych profili wchodzących w skład okna, a więc profilu ramy, skrzydła i listwy przybocznej wyposażone są dodatkowo w tzw. słupek Z umożliwiający szklenie od wewnątrz. To rozwiązanie niesie za sobą konieczność przeniesienia przylg na zewnątrz. Ponadto okna z reguły są nieco mniejsze i cechują się odmiennymi kształtami i typem konstrukcji. Okno zewnętrzne można zarówno uchylić, jak i otworzyć całkowicie, regulując stopień rozwarcia okna w dowolny sposób.
Wszystko to powoduje, że produkcja okien PCV otwieranych do zewnątrz nie może odbywać się w parku maszynowym wykorzystywanym do konstruowania popularniejszych na kontynencie okien ze skrzydłami wewnętrznymi.