Okucia to ważny element budowy okna. To integralna część każdego systemu, odpowiadająca za jego prawidłowe działanie. Podstawowym zadaniem okuć jest dbanie o niezakłócone niczym otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okiennych. Elementy te pełnią przy tym funkcję zabezpieczenia antywłamaniowego, chroniącego przed działaniami podejmowanymi przez włamywaczy. W dzisiejszym artykule przedstawimy podział okien ze względu na okucia. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym są okucia okienne?

Okucia okienne to nic innego jak wszystkie elementy odpowiadające za prawidłowe działanie systemu okiennego. Mowa tu przede wszystkim o zamkach, zawiasach, hakach oraz klamkach. Poza podstawową funkcją, jaką jest odpowiednie umocowanie skrzydła w ramie okiennej, okucia poprawiają również walory użytkowe okna. Elementy te rozmieszczone są proporcjonalnie po całym obwodzie okna, dzięki czemu otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł jest bardzo proste. Rodzaj zastosowanych okuć w konkretnym modelu okna decyduje o sposobie jego otwierania, szczelności oraz klasie odporności na włamanie.

Okucia rozwierno-uchylne

Istnieje kilka popularnych rodzajów okuć. Ze względu na pełnioną funkcję okucia okienne dzielą się na rozwierno-uchylne, podnoszono-przesuwne oraz uchylno-przesuwne. Pierwsze z nich umożliwiają klasyczne otwarcie skrzydła na oścież lub jego delikatne uchylenie. Są to zazwyczaj standardowe okucia obwiedniowe (obwodowe), czyli zasuwnice, narożniki, dociski, przedłużki, zaczepy, rozwórki, prowadnice oraz zatrzaski balkonowe. Do ich największych zalet należy niska cena oraz możliwość równomiernego dociśnięcia skrzydła do ramy okna.

W Polsce najczęściej wybieranym wariantem są okucia umożliwiające otwieranie okien do wewnątrz pomieszczeń. Nieco inaczej jest w innych krajach. W Wielkiej Brytanii czy państwach skandynawskich inwestorzy zdecydowanie częściej decydują się na okna otwierane na zewnątrz. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić przestrzeń w środku pomieszczenia, ale także uzyskać lepszą szczelność okien w czasie wietrznych dni, których w tamtejszym klimacie nie brakuje. Poprawa szczelności jest gwarantowana, ponieważ wiejący na zewnątrz wiatr dociska skrzydła do ościeżnicy. W oknach otwieranych do wewnątrz nie jest to możliwe.

Okucia podnoszono-przesuwne

Okucia w wariancie podnoszono-przesuwnym (HST) stosowane są przede wszystkim w oknach balkonowych oraz drzwiach tarasowych. W przypadku dużych przeszkleń to zdecydowanie lepsze rozwiązanie aniżeli wybór tradycyjnych modeli rozwierno-uchylnych. Skrzydła okien zbudowanych na systemach podnoszono-przesuwnych przesuwają się wzdłuż ściany, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Jest to więc doskonały wybór do małych pomieszczeń i mieszkań o niewielkim metrażu. Możliwość optymalnego wykorzystania każdego centymetra dostępnej przestrzeni pozwala na większą dowolność podczas aranżacji ciasnych wnętrz.

Wybrane systemy podnoszono-przesuwne dostępne są w wariancie bezprogowym, co zwiększa możliwości ich wykorzystania. Okna oparte na systemach HST można dzięki temu zamontować w budynkach, w których często przebywają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Dodatkową zaletą tych systemów jest też możliwość wykonania ciężkich skrzydeł z wielkoformatowymi przeszkleniami o szerokości przekraczającej nawet 6 metrów. Tego typu okna to świetna propozycja dla inwestorów wykańczających nowoczesne obiekty budowane według swojego indywidualnego pomysłu.

Okucia uchylno-przesuwne

Podobna konstrukcja wyróżnia również okucia w systemie uchylno-przesuwne (PSK). Z tą jednak różnicą, że zbudowane na nich okna tarasowe otwierają się w inny sposób. W systemach HST skrzydło ruchome przed przesunięciem delikatnie unosi się ponad ziemię, natomiast w systemach PSK uchyla, a następnie przesuwa za skrzydło stałe. Taki mechanizm działania umożliwia nie tylko całkowite otwarcie skrzydła, ale także jego delikatne uchylenie, co pozwala na naturalną wentylację pomieszczenia.

Okucia przeznaczone do budowy skrzydeł uchylno-przesuwnych stosowane są głównie w oknach o małych lub średnich wymiarach i wadze. Zastosowanie masywnych skrzydeł i wielkoformatowych szyb jest w tym przypadku niemożliwe. Wpływa to jednak pozytywnie na cenę tego typu okien. Są one zazwyczaj tańsze od modeli wykonanych na systemach podnoszono-przesuwnych.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget