flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
Okna skandynawskie

Okna skandynawskie – zalety okien otwieranych na zewnątrz

Okna skandynawskie to systemy o zupełnie odmiennej konstrukcji niż te, które znane są w Polsce od lat. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien występujących w większości państw europejskich okna skandynawskie otwierają się na zewnątrz, co czyni z nich systemy o znakomitej szczelności, szczególnie podczas silnych wiatrów. Jakie jeszcze zalety mają te systemy okienne?

Dlaczego okna skandynawskie są otwierane na zewnątrz?

Cechą charakterystyczną, która w największym stopniu odróżnia okna skandynawskie od klasycznych systemów europejskich, jest sposób otwierania. Okna te otwierane są na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim z warunków atmosferycznych panujących na Półwyspie Skandynawskim, czyli w północnej części Europy. Obszary te przez niemal cały rok narażone są na działanie silnego i porywistego wiatru. Trudne warunki zmusiły producentów do opracowania okien, które siłę wiatru będą wykorzystywały do dociśnięcia skrzydła okna do ościeżnicy. Stąd też pomysł, aby systemy okienne w tamtejszych budynkach były otwierane inaczej niż okna w pozostałej części kontynentu europejskiego. Poza Skandynawią, okna te często wykorzystywane są także w Wielkiej Brytanii, gdzie panują podobne warunki wietrzne.

Czy warto zdecydować się na okna skandynawskie?

Poza zupełnie innym systemem otwierania, okna skandynawskie z oferty firmy Plastixal charakteryzują się również możliwością obrotu o 180 stopni. To bardzo duża zaleta, która sprawia, że dostęp do ich zewnętrznej strony nie jest niczym utrudniony. Dzięki temu mycie czy konserwacja okien jest dużo prostsza.

Okna otwierane na zewnątrz są bardzo szczelne i w znacznym stopniu ograniczają straty ciepła z pomieszczeń. Z tego powodu decydują się na nie właściciele domów, którym zależy na tym, aby budynek był jak najbardziej energooszczędny.

Montaż okien skandynawskich to także oszczędność przestrzeni. Otwarcie okna nie wymaga stałego zdejmowania i przestawiania przedmiotów znajdujących się na parapecie. Dzięki temu jest to funkcjonalne oraz praktyczne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, gdzie każdy metr kwadratowy dodatkowej przestrzeni jest niezwykle istotny.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny