Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie domu lub mieszkania bez okien PCV. To rozwiązanie jest praktyczne i wydajne. Również pod względem ekonomicznym okna PCV są w zasięgu większości z nas. Zanim jednak technologia okien z PCV doszła do obecnego momentu musiała przejść długą drogę rozwoju.

Tworzywo PCV, które jest używane do produkcji ram okiennych, zostało wynalezione w pierwszej połowie XIX wieku. Jednak dopiero 100 lat później zaczęło być stosowane w procesie produkcyjnym okien. Pierwsze okna PCV powstały w Niemczech na początku drugiej połowy XX wieku. W Polsce pierwsza fabryka okien wykonywanych z PCV powstała w 1974 roku w Czeladzi. Nie oznacza to jednak, że od połowy XX wieku w zakresie technologicznym okna PCV pozostały w tym samym miejscu. Wręcz przeciwnie, ich współczesna historia jest bardzo interesująca.

Jak przebiegał rozwój okien PCV?

Warto podkreślić, że jeszcze 20-30 lat temu na rynku budowlanym niepodzielnie panowały okna drewniane. Najczęściej wykonywane z drewna sosnowego, były łączone na tzw. mikrowczepy. Rzadko były malowane. Współczynnik izolacyjności okien z tego okresu wynosił ok 3,5 W/(m2K). W obecnie produkowanych oknach normą jest Uw na poziomie 1,1 W/(m2K). To najlepiej ukazuje skalę zmian, jakie zaszły na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Okna PCV z tamtego okresu nie prezentowały się zbyt efektownie. Najczęściej występowały w kolorze białym lub brązowym. Miały kanciaste krawędzie. Tak naprawdę w niczym nie przypominały obecnie obowiązujących rozwiązań. Ponadto okna PCV uznawane były za produkty gorszej klasy. Wedle obiegowej opinii nadawały się do montażu w budownictwie, gdzie zastępowały stare okna drewniane. W nowo budowanych domach za dużo lepsze rozwiązanie uważano produkty drewniane.

Na początku ceny okien PCV oraz drewnianych były porównywalne. Dużą zaletą okien PCV był fakt, że zastępując stare okna drewniane uwalniały one właścicieli domów i mieszkań od konieczności corocznego uszczelniania oraz systematycznej konserwacji i malowania ram okiennych. To spowodowało, że popularność okien wykonanych z PCV zaczęła systematycznie rosnąć.

Kiedy pojawił się boom na okna PCV?

Prawdziwy boom na okna PCV rozpoczął się w latach 90-tych. Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się na rynku dużych producentów, którzy doprowadzili do znacznej obniżki cen tych produktów. Ale nie tylko. Jak powszechnie wiadomo konkurencja zmusza do udoskonalania swoich produktów. Dlatego oprócz obniżenia ceny producenci musieli także walczyć na innych polach. Wynikiem tego była znaczna poprawa parametrów izolacyjnych oraz akustycznych, jak również wzrost walorów estetycznych okien PCV. Z czasem zaczęły pojawiać się specjalne okleiny drewnopodobne, którymi pokrywano biały rdzeń okna. Wiele zmian zaszło także w samym profilu okna. Ostre krawędzie uległy zaokrągleniu. Dużą popularność zyskał tzw. profil soft-line. Dzięki temu okna PCV pod względem estetycznym przestały ustępować produktom wykonanym z drewna.

W chwili obecnej z tworzywa PCV wykonywana jest nie tylko stolarka okienna, ale także:

To tylko potwierdza, że tworzywo PCV w pewnym sensie zdominowało tę gałąź przemysłu budowlanego w stopniu dużo wyższym aniżeli produkty wykonywane z drewna. I nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał się w najbliższych latach zmienić.

Odkryj Nowe Możliwości

z Naszymi Oknami i Drzwiami!

Nasza oferta to nie tylko doskonała jakość, ale także nieograniczone możliwości dostosowane do Twoich potrzeb.
Wybierz Plastixal i podnieś poziom funkcjonalności i estetyki swojego domu już dziś!

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget