Rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe to typ osłony przeciwsłonecznej montowanej na zewnątrz budynku. Oba rozwiązania skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Stanowią również dobrą barierę termiczną i przyczyniają się do redukcji strat energii z budynku. Wybór jednej z tych osłon to trudne zadanie, przed którym stoi większość właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są zalety obu rozwiązań? Które z nich lepiej sprawdzi się w budynku mieszkalnym?

Czym są rolety zewnętrzne?

Osłona przeciwsłoneczna w postaci rolet zewnętrznych o profilach produkowanych z aluminium, PCV lub innego typu materiału to uniwersalne rozwiązanie do montażu zarówno na oknach, jak i drzwiach budynków. Płótno rolety poruszane jest w górę i w dół po specjalnych prowadnicach. Po złożeniu płótno chowane jest w kasecie rolety. W zależności od rodzaju, rolety zewnętrze montowane są we wnęce okiennej razem z ramą (wtedy kaseta rolety znajduje się wewnątrz budynku) lub przytwierdzane bezpośrednio do muru/ramy okiennej (dostęp do kasety możliwy jest wyłącznie od zewnątrz). Sterowanie roletami odbywa się ręcznie lub automatycznie przy pomocy odbiornika fal radiowych.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Po całkowitym domknięciu rolety chronią budynek przed stratami ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych. Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, w którym temperatura często spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Rolety stanowią również dobrą barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem, silnym wiatrem oraz hałasem dobiegającym z zewnątrz. W wariancie przeciwwłamaniowym są także dodatkową ochroną przed działaniem włamywaczy. Rolety występują w wielu wariantach kolorystycznych. Ich barwę można bez problemów dopasować do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej obecnej w budynku.

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to kolejny typ osłony przeciwsłonecznej. Dawniej wykorzystywane były głównie w obiektach użyteczności publicznej, jednak obecnie coraz chętniej sięgają po nie także właściciele domów jednorodzinnych. Podstawę budowy żaluzji zewnętrznych stanowią płytki nazywane lamelami. Występują one najczęściej w postaci litery C lub Z. Ukształtowanie profili, a także zmienny kąt ustawienia lameli sprawiają, że regulacja dostępu światła i ciepła z zewnątrz jest w przypadku żaluzji bardzo uproszczona i swobodna. Poza pełnym odcięciem dostępu światła do pomieszczenia żaluzje umożliwiają również jego zacienienie tylko w wybranej części. Podobnie jak rolety zewnętrzne, żaluzje również mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.

Zalety żaluzji fasadowych

Główną zaletą żaluzji fasadowych jest zapewnianie optymalnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem podczas letnich upałów. W ten sposób systemy te aktywnie przyczyniają się do oszczędzania energii elektrycznej. Montaż żaluzji powoduje, że konieczność regularnego używania urządzeń klimatyzacyjnych w miesiącach letnich jest znacząco redukowana, a co za tym idzie, rachunki za energię są mniejsze. Żaluzje stanowią skuteczną ochronę nie tylko przed słońcem, ale także hałasem, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Są również dodatkową barierą ochronną przed włamywaczami.

Żaluzje zewnętrzne to także atrakcyjna ozdoba fasady budynków. Po montażu żaluzji cała konstrukcja nabiera lekkości i estetycznego wyglądu. Osłony te świetnie sprawdzą się w obiektach o prostej i minimalistycznej bryle. Bardzo dobrze komponują się z budynkami, w których dominują duże przeszklenia.

Który rodzaj osłony przeciwsłonecznej wybrać?

Wybór konkretnej osłony przeciwsłonecznej uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Inwestorom, którym zależy przede wszystkim na dobrych właściwościach termoizolacyjnych, polecane są rolety zewnętrzne, które w tym parametrze zdecydowanie górują nad żaluzjami.

Przewagą żaluzji jest z kolei możliwość swobodnej regulacji zacienienia wnętrza. Ilość wpadającego do pomieszczenia naturalnego światła jest regulowana dzięki specyficznej budowie lameli. Rolety umożliwiają wyłącznie całkowite lub częściowe zasłonięcie okna, bez możliwości dostosowania ilości światła do własnych potrzeb.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget