Sposób i kierunek otwierania okien mają duże znaczenie. To jeden z kluczowych aspektów podczas wyboru stolarki okiennej do domu czy biura. Jeszcze przed zakupem należy dowiedzieć się, w jaki sposób dany model jest otwierany. Informacje na ten temat można znaleźć w broszurach reklamowych, prospektach ofertowych lub uzyskać bezpośrednio od producenta. Jakie są najpopularniejsze sposoby i kierunki otwierania okien?

Podział okien ze względu na sposób otwierania

W budownictwie mieszkaniowym wyróżnia się trzy typy okien: zwykłe, balkonowe i połaciowe. Ze względu na sposób otwierania okna te dzielą się na stałe (całkowicie nieotwierane), uchylne, odchylne, rozwierane, uchylno-rozwierane, przesuwne, uchylno-przesuwne, obrotowe, uchylno-obrotowe.

Na szczególną uwagę zasługują bardzo modne ostatnio systemy nieotwierane, które zyskują coraz większe grono sympatyków. Okna, które dawniej montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, domowych garażach i piwnicach, obecnie znajdują zastosowanie w nowocześnie projektowanych budynkach o dużych przeszkleniach. Znakomicie sprawdzają się jako okna panoramiczne lub drzwi tarasowe. Rosnąca popularność stolarki o zwiększonych wymiarach wynika nie tylko z panujących aktualnie trendów architektonicznych, ale także dużej funkcjonalności gwarantowanej przez nowoczesne systemy z PCV i aluminium.

Kierunki otwierania – okna lewe i prawe

Kolejną kwestią, którą trzeba ustalić podczas wyboru okna, jest kierunek otwierania skrzydeł okiennych (lewy czy prawy). Kierunek ten ustalany jest według położenia zawiasów na ramie okna. Jeżeli zawiasy znajdują się po prawej stronie, to klamka umieszczana jest po stronie przeciwległej. W takim przypadku mamy do czynienia z oknem prawym. Przy odwrotnym założeniu (zawiasy po lewej, klamka po prawej) okno określane jest jako lewe. Wybór odpowiedniego kierunku otwierania okien z PCV czy aluminiowych wcale nie jest taki oczywisty i należy się nad nim dokładnie zastanowić. Warto to przemyśleć i porównać obie dostępne opcje. Właściwie dobrany kierunek to zdecydowanie większa praktyczność i komfort użytkowania okna przez kolejne lata.

Dobry projekt graficzny kluczem do wyboru sposobu otwierania okien

Zanim okno trafi na linię produkcyjną, jego forma jest wielokrotnie zmieniana. Projektanci przenoszą swoje wizje na papier, aby inwestorzy przed zakupem mogli zapoznać się ze specyfiką wybranego produktu. Na rysunkach znajdują się niezbędne informacje dotyczące właściwości okien. Jest tam również graficzne oznaczenie sposobu i kierunku otwierania konkretnego modelu. Pomyłki przy odczytywaniu graficznych projektów bardzo często prowadzą do błędów w wyborze odpowiedniego produktu, co prowadzi do sporów pomiędzy inwestorem a wykonawcą realizującym zlecenie budowy domu. Warto więc wiedzieć, jak czytać te szkice i poznać podstawowe oznaczenia stosowane przez producentów. Dzięki temu wybór odpowiedniego okna będzie znacznie prostszy.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget