
Szkło typu float. Charakterystyka
Czy wiesz z czego jest wykonany wyświetlacz Twojego telefonu komórkowego czy tabletu? To właśnie jest szkło typu float o najmniejszej grubości. Jednak jest to materiał, który dzięki swoim cechom znajduje zastosowanie również w innych sektorach przemysłu, takich jak budownictwo czy motoryzacja. Co to za cechy? W jaki sposób determinują one zastosowanie tego typu szkła?
Proces produkcji szkła typu float
Nazwa „float” odnosi się do procesu technologicznego, który został opatentowany w 1959 roku. Jest to przezroczyste szkło dostępne w różnych grubościach charakteryzujące się zielonym odcieniem na krawędziach. Produkcja tego materiału polega na dokładnym wymieszaniu surowców wylewanych z pieca do płytkiej wanny, w której znajduje się płynna cyna o kontrolowanym składzie chemicznym. Dopiero po schładzaniu materiałów pojawia się polerowane ogniowo szkło o równoległych powierzchniach. Kolor zielony natomiast jest wynikiem zastosowania w składzie jonów żelaza. Droga do gotowego produktu wiedzie również przez jego obróbkę, taką jak laminowanie lub hartowanie. Tak przygotowane szkło typu float charakteryzuje się:
- gładką powierzchnią,
- wysoką jakością,
- przejrzystością,
- łatwością w czyszczeniu,
- aplikacją dowolnego wzoru,
- grubością w zakresie 2-25 mm,
Baza dla innych rodzajów szkła i nie tylko!
Ze względu na gładką powierzchnię szkło float ma ogromny zakres zastosowań. Stanowi ono bazę dla takich rodzajów szkła, jak materiały hartowane, matowe, laminowane czy dźwiękochłonne. Z postaci zahartowanej najczęściej wykonuje się kabiny prysznicowe, gabloty, witryny czy balustrady. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystywane jest jako elementy szklane w szybach i lusterkach. Szkło typu float sprawdza się również w produkcji luster, mebli, okien oraz drzwi.