Wyposażenie domu lub biura w okna to proces, który musi być dobrze przemyślany. Produkty te powinny zostać dobrane w taki sposób, aby zapewniały odpowiedni poziom komfortu termicznego, izolację od hałasów, a także, żeby chroniły domowników przed niebezpieczeństwami. Okna PCV są w stanie zaspokoić wszystkie te potrzeby i z pewnością dlatego należą do najpopularniejszych. Jednak mnogość modeli oferowanych przez producentów, a  także

 akcesoriów, w jakie można je wyposażyć może spowodować, że ich cena drastycznie wzrośnie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien PCV, by nie przepłacić? Podpowiemy wam, co wpływa na cenę okien i które rozwiązania są optymalne.

 

Co wpływa na cenę okien

Konstrukcja okien jest skomplikowana, ponieważ składa się z wielu elementów, które w zależności od wykorzystanych materiałów, oferują inne walory i parametry. Producenci okien w specyfikacji swoich produktów szczegółowo opisują ich właściwości, co pozwala na dokonywanie porównań pomiędzy różnymi modelami. Do najważniejszych parametrów można zaliczyć przepuszczalność świata, ciepła i izolację od hałasu. Warto też zwrócić uwagę na odporność na stłuczenie i ogólną trwałość okien.

Jednym z podstawowych czynników, który ma wpływ na cenę okna, jest jego wygląd. Większość okien PCV jest białych i to one pojawiają się w najniższych cenach. Jednak chęć dostosowania ich do indywidualnych potrzeb będzie wiązała się z oklejeniem ich na inny kolor. Taki zabieg może wiązać się z dopłatą od 20 do 40% ceny. Podobnie dzieje się w przypadku okien PCV o nietypowych kształtach. Są one wykonywane na specjalne zamówienie, co z całą pewnością podnosi koszt produkcji. Tu zasada jest prosta, im bardziej nowoczesne okno, odbiegające od tradycyjnego wyglądu, tym droższe w zakupie.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę okna, jest to, w ile komór są wyposażone profile. Odpowiadają one za stabilizację konstrukcji, izolację cieplną i odprowadzanie wilgoci. Większość okien jest wyposażona w 5 komór, które w zupełności wystarczą do standardowych zastosowań. Jednak w ofertach można spotkać droższe okna posiadające nawet 8 komór. Są to produkty przewidziane dla osób, którym zależy na najwyższym poziomie izolacji cieplnej. Na ich zdolności ma też wpływ to, jak grube są ścianki komór, im więcej powietrza zapewniają wewnątrz profili, tym lepiej.

Innym elementem, który jest w stanie znacznie zmienić cenę okien PCV, jest to, w ile szyb będzie ono wyposażone. Niestety dość oczywiste jest to, że im więcej przeszkleń, tym większy koszt. Tanie okna PCV mogą być wyposażone w pakiety dwuszybowe. Jednak te wyposażone w trzy lub nawet cztery warstwy szkła oferują znacznie wyższy poziom izolacji termicznej i akustycznej. Co więcej, dla osób poszukujących maksymalnego wygłuszenia producenci oferują grubsze szyby (6-8 mm), które skutecznie blokują dopływ jakichkolwiek dźwięków.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę okna, są dodatki, w które można je wyposażyć. Zaliczają się do nich tak oczywiste rzeczy, jak mechanizmy otwierania, zabezpieczenia antywłamaniowe lub nawiewniki. Tego typu elementy zawsze są związane z dopłatą. Najtańsze są okna stałe, które się nie otwierają, jednak mają też najmniejsze zastosowanie w praktyce. Na cenę wpłynie też jakość dobieranych komponentów, ponieważ w ofercie producentów tych akcesoriów można znaleźć produkty z uszlachetnionych materiałów odznaczających się większą trwałością.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget