Podczas wieloletniego użytkowania stolarka okienna narażona jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, w tym wysokich i niskich temperatur, opadów deszczu, śniegu i gradu czy porywistego wiatru. Nic więc dziwnego, że okna, tak samo jak wszystkie inne produkty, z czasem zużywają się i niszczeją. Proces ten można jednak spowolnić, stosując się do kilku zasad związanych z prawidłowym myciem i konserwacją okien. Jakie są to zasady? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Sposoby na utrzymanie okien w czystości

Najlepszym sposobem na utrzymanie okien w czystości jest ich regularne mycie. Technika czyszczenia poszczególnych rodzajów okien jest uzależniona od materiału, z którego są wykonane profile. Elementy produkowane z drewna czyści się innymi środkami niż profile plastikowe. Okna z PCV należy czyścić delikatnymi detergentami pozbawionymi rozpuszczalników. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym domowe sposoby, np. płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie. Większe zabrudzenia można usunąć przy pomocy chemicznie naturalnych mleczek. Produkty te charakteryzują się łagodnym dla sztucznych powierzchni działaniem czyszczącym. Dobór odpowiednich detergentów jest niezwykle istotny z perspektywy utrzymania trwałości całej konstrukcji. Źle dobrane środki mogą powodować uszkodzenia, zarysowania czy odbarwienia powstające na profilach okiennych.

Ważne jest również, aby pamiętać o odpowiedniej szmatce czyszczącej. Najlepiej sprawdzą się w tym miękkie ścierki z mikrofibry, które są bardzo trwałe i odporne na rozerwanie. Mikrofibra to materiał znakomicie chłonący wodę, który nie rysuje powierzchni. Do czyszczenia okien nie należy używać myjek i szczotek o chropowatej strukturze. Długotrwałe szorowanie profili tego typu akcesoriami może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na ich powierzchni.

Jak konserwować okna?

Poza regularnym czyszczeniem okna muszą być poddawane także zabiegom konserwującym. Okresowo trzeba badać stan techniczny elementów ruchomych, w tym przede wszystkim okuć. Poza uszczelkami to najważniejsze składowe mające bezpośredni wpływ na szczelność systemów okiennych. Wskazane jest, aby sprawdzić, czy podczas zamykania skrzydło okienne swobodnie wchodzi w ramę. Jeśli nie ma żadnych zgrzytów lub zacięć, to mechanizm działa prawidłowo. Należy zwrócić uwagę również na pozycję klamki przy zamkniętym oknie. Musi znajdować się ona w pozycji pionowej w dół. W trakcie cyklicznej konserwacji okuć wszystkie ruchome elementy warto posmarować specjalnym smarem lub olejem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu.

Zabiegi konserwujące powinny obejmować także uszczelki. Elementy te muszą być regularnie czyszczone i sprawdzane pod kątem sprężystości. Sparciałe, niesprężyste uszczelki pogarszają szczelność okien, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać. Jak to zrobić? Przynajmniej dwa razy do roku należy je wyczyścić i zakonserwować przy użyciu silikonowego smaru do uszczelek. Nałożenie na powierzchnię środka pielęgnującego zwiększy ich elastyczność i sprawi, że elementy te przetrwają kolejne miesiące intensywnego użytkowania.

Regularne przeglądy kluczem do utrzymania wysokiej funkcjonalności okien

Regularnie przeprowadzane, w okresach co 3-5 lat, przeglądy systemów okiennych to klucz do utrzymania wysokiej funkcjonalności okien. Przeglądy powinny być wykonywane przez doświadczonych fachowców, którzy znają się na swojej pracy. Producenci okien bardzo często wymagają, aby stosowne badanie stanu technicznego zostało wykonane w terminie do 24 miesięcy od montażu. W kolejnych latach o regularność przeglądów muszą zadbać sami właściciele budynków mieszkalnych. Cena takiego badania nie jest wysoka, a jego wykonanie może uchronić przed kosztowną naprawą lub koniecznością wymiany całych systemów okiennych.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget