Wśród wielu rodzajów osłon przeciwsłonecznych dużą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne. To systemy chroniące zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i silnym wiatrem i hałasem dobiegającym od strony ruchliwej ulicy. Do niewątpliwych zalet rolet zewnętrznych należy także ochrona przed utratą ciepła, co pozwala zachować optymalną temperaturę wewnątrz budynku. Jak montaż tych systemów wpływa na ogrzewanie domu? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Montaż rolet zewnętrznych a wysokość rachunków za ogrzewanie

Z ogólnodostępnych statystyk wynika, że przez okna i drzwi z budynku ulatania się około 15-20% ciepła. Na straty energii największy wpływ mają nieszczelności powstające w systemach okiennych, które powodują odczuwalny chłód dostających się do wnętrz szparami w okolicach okien. Aby zminimalizować straty ciepła, w pierwszej kolejności należy poprawić szczelność okien. Można zrobić to poprzez uszczelnienie dotychczasowego systemu lub wymianę starego okna na model energooszczędny. Mimo że to drugie rozwiązanie jest droższe, to w dłuższej perspektywie o wiele korzystniejsze. Dopiero po usunięciu nieszczelności okien można zastanowić się nad dodatkowymi sposobami na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jednym z nich jest montaż rolet zewnętrznych.

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych rolety redukują straty cieplne nawet o 10-15%. Wartości te rosną jeszcze bardziej, jeśli system rolet został zamontowany na oknach starszej generacji. Dzieje się tak, ponieważ pancerz rolety hamuje przepływ zimnego powietrza z zewnątrz. Po opuszczeniu pełni również funkcję przegrody (poduszki) ochronnej, która zatrzymuje ciepło pomiędzy zewnętrzną stroną okna a wewnętrzną częścią rolety. Dzięki temu zimne powietrze nie dostaje się do środka domu, a ciepłe go nie opuszcza. Właściwości cieplne całego systemu zwiększane są dodatkowo poprzez zastosowanie specjalnych wkładów termicznych. Najczęściej wykorzystuje się do tego piankę poliuretanową, która jest doskonałym izolatorem.

Pozostałe zalety rolet zewnętrznych

Montaż zewnętrznych rolet do okien plastikowych pozwala ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie, przekłada się na realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie domu zimą. To już wiemy. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Rolety doskonale sprawdzają się również latem. Chronią przed wiatrem, opadami atmosferycznymi oraz nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń, dzięki czemu właściciel budynku nie musi korzystać z urządzeń klimatyzacyjnych. Pozwala to ograniczyć wydatki na energię elektryczną zasilającą klimatyzatory. Zimą rolety zatrzymują nagromadzone ciepło wewnątrz pomieszczeń, natomiast latem nie pozwalają, by ciepło z zewnątrz dostało się do środka.

Nowoczesne systemy rolet zewnętrznych są też dodatkową warstwą ochroną w przypadku próby włamania do domu. Już sama obecność rolet może skutecznie odstraszyć potencjalnych intruzów. Rolety zapewniają przy tym większą prywatność. Pozwalają stworzyć bezpieczną domową przestrzeń i odgrodzić się do wścibskich sąsiadów zaglądających w okna. Estetyczny wygląd dostępnych na rynku systemów sprawia, że rolety są idealnym dopełnieniem obiektów wznoszonych według zasad współczesnej architektury. Niemal nieograniczony wybór wariantów kolorystycznych skrzynek i pancerzy pozwala dobrać konkretny system do indywidualnej wizji każdego inwestora.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget