Nasz komfort przebywania w domu jest nierozerwalnie związany z parametrami termoizolacyjnymi okien i drzwi. Te wartości przekładają się też na opłaty związane z ogrzewaniem, ponieważ mogą bez przerwy generować straty ciepła. Izolacyjność termiczna okien jest składową kilku złożonych parametrów. Mówiąc wprost, wynika ona z zastosowanych materiałów do produkcji, a określa się ją współczynnikiem Uw. Wyznacza on, to ile ciepła ucieka przez okna. Im niższy współczynnik Uw, tym lepszy jest produkt i generuje mniejsze straty. Zachodzi zatem pytanie, jakie elementy okna mają największy wpływ na jego właściwości termoizolacyjne?

Co ma największy wpływ na izolacyjność okna?

Jednym z głównych elementów konstrukcji okna jest profil i to właśnie on ma największy wpływ na właściwości termoizolacyjne. Jego zdolność do zatrzymywania ciepła określa współczynnik Uf. W przeciętnych oknach na ogół wynosi on Uf = 1,4 – 1,3 W/m2K, natomiast w oknach energooszczędnych lub pasywnych wynik tej jest lepszy i oscyluje w okolicach Uf = 0,8 czy 0,9 W/m2K. Z reguły czym grubsze ściany wewnętrzne i zewnętrzne profilu tym parametr termoizolacyjności jest wyższy, przy czym najwyższą klasę oznacza się symbolem A.

Drugim elementem okna, który ma duży wpływ na izolacyjność ciepła, są szyby. W zasadzie główną rolę odgrywa ich liczba, a także to ile komór w nich występuje. Chociaż jeszcze do niedawna najpopularniejsze były okna wyposażone jedynie w dwie szyby, to obecnie okna trójszybowe stają się standardem. Są one zdecydowanie cieplejsze i pozwalają na zaoszczędzenie wydatków na ogrzewanie w sezonie zimowym. Dodatkowo w niektórych modelach okien stosuje się powłoki niskoemisyjne, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką ciepła. Co więcej, dobre okna są wyposażone w 5 lub nawet 7 komór.

Czynnikiem, który ma wpływ na zdolności termoizolacyjne, jest gaz wypełniający okno zastosowany podczas produkcji. Najtańszym i najmniej efektywnym jest powietrze. Gazem, który daje optymalne wyniki i optymalną ceną jest argon. Natomiast okna wypełnione kryptonem oferują najlepsze parametry izolacyjne, jednak są zauważalnie droższe.

Innym detalem, jest dobór ramek dystansowych, które oddzielają tafle szkła w oknie. Do najpopularniejszych należą te wykonane z aluminium, jednak, jak wiadomo, ten metal jest bardzo podatny na przewodzenie ciepła. Dużo lepsze parametry oferują ramki z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget