flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
Izolacja akustyczna - obraz

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw – co to takiego?

Okna chronią nas nie tylko przed chłodem i różnorodnymi zjawiskami atmosferycznymi, ale również hałasem dobiegającym z zewnątrz. Właśnie z tego powinny wyróżniać się odpowiednio wysokim poziomem właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej. Warto więc zwrócić na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który informuje nas, w jakim stopniu dane okno PCV czy aluminiowe będzie nas chronić przed dźwiękami zewnętrznymi.

Jak interpretować współczynnik izolacyjności akustycznej Rw?

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw wyrażany jest w decybelach (dB). Pozwala nam określić, w jakim stopniu dane okno będzie chronić wnętrze przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Oczywiście im większa wartość Rw, tym wyższy poziom izolacyjności akustycznej okna.

Oczywiście dobór odpowiedniego współczynnika izolacyjności akustycznej jest uzależniony od tego, jakiej ochrony przed hałasem potrzebujemy. Nie zawsze istnieje konieczność wyboru najwyższych parametrów. Standardowe okna posiadają współczynnik Rw na poziomie ok. 30 dB. Duże zależy od tego, od jakiej strony są okna w naszym biurze. Jeśli znajdują się w sąsiedztwie ruchliwego skweru miejskiego, torów kolejowych czy ulicy, powinniśmy wybierać okna zapewniające nieco wyższy poziom izolacyjności dźwiękowej niż w przypadku okien wychodzących na rozległy, spokojny ogród.

Co wpływa na poziom współczynnika izolacyjności akustycznej okna?

Na współczynnik izolacyjności akustycznej okna tak naprawdę ma wpływ kilka czynników. Decydująca jest oczywiście konstrukcja okna, a także jakość materiałów użytych do jego produkcji. Aby okno rzeczywiście skutecznie tłumiło wszelkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, musi być wykonane z odpowiednio zabudowanych profili oraz kilku komór. Dodatkowo niezbędne jest zastosowanie wzmocnień termicznych, które również wpływają na poprawę właściwości dźwiękochłonnych. Oprócz samej konstrukcji liczy się też szczelność okna, co z kolei zależy m.in. od użytych uszczelek czy gęstości ryglowania okuć.

Warto pamiętać, że nawet najwyższy wskaźnik izolacyjności akustycznej okna nie będzie w stanie zapewnić nam maksymalnego tłumienia dźwięków, jeśli popełniono kluczowe błędy podczas montażu. Dlatego też decydując się na inwestycje w okna, które mają nas skutecznie chronić przed hałasem, zadbajmy również o profesjonalnie przeprowadzone prace montażowe.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny