Przeważnie okna wymienia się całościowo, lecz zdarza się również tak, że do zniszczenia dojdzie tylko w jednym oknie. W każdym z tych przypadków zakup może wyglądać nieco inaczej. W tym artykule przeczytasz, jak dokładnie wygląda proces wyboru nowych okien i jak się przygotować do zakupu.

Określenie własnych potrzeb

Zanim skontaktujesz się ze sprzedawcą, powinieneś sprecyzować swoje potrzeby. Okna różnią się m.in. rodzajem stolarki, termoizolacją, izolacją akustyczną i odpornością na włamania. Każdy z tych czynników ma wpływ na cenę. Jeśli zależy ci na lepszej ochronie, sprawdź oferty okien antywłamaniowych. W przypadku, gdy dom ochładza się od bezpośrednio wiejących wiatrów, rozważ wyższą izolację cieplną. Masz głośnych sąsiadów? Sprawdź poziom izolowania dźwięków. Dla przeciętnego użytkownika poszczególne parametry nic nie mówią, dlatego można dopytać się o dobór odpowiedniego rodzaju w sklepie. Pojedyncze okna wymienia się w przypadku zniszczenia stolarki lub wybicia szyby bez możliwości naprawy. Zazwyczaj dokonuje się tego wtedy, gdy okna nie są jeszcze stare i nie warto wymieniać ich wszystkich. W tym przypadku najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą posiadanych okien i zamówić dokładnie taki sam model lub okno o zbliżonych parametrach.

Wymierzenie okien

Najłatwiej jest zmierzyć okna do budynku w stanie surowym. Wystarczy trzymać się zasady, by wymiary były o 3 cm węższe i 6 cm niższe niż istniejące otwory. W ten sposób zostanie 1,5 cm luzu na ich osadzenie i montaż parapetów. W przypadku pojedynczych okien należy odjąć 3 cm od szerokości i do 5 cm od wysokości (w zależności od parapetów) od otworu wewnętrznego. Okna podwójne (skrzydłowe) mierzy się po zewnętrznej stronie. Do otworu trzeba dodać 10 cm do szerokości i 5 cm do wysokości. Na tym etapie można także przemyśleć rozstaw okien, jeśli dodatkowy podział nie odpowiadał naszym wymaganiom. Dotyczy to przede wszystkim zbyt szerokich skrzydeł, które ciężko się otwierało lub za wąskich szyb w stosunku do grubych ram. Pamiętaj, że ościeżnice mogą różnić się szerokością od okien produkowanych kilkadziesiąt lat temu, przez co tafla szkła będzie nieco mniejsza niż była do tej pory.

Składanie zamówienia

Jeśli już masz wymiary i wiesz dokładnie, czego oczekujesz, możesz złożyć zamówienie. Okna przeważnie produkowane są na wymiar. Co prawda istnieją wymiary standardowe, jednak przeważnie nie da się ich zastosować w całym domu i rzadko który sprzedawca nimi dysponuje. Dlatego też na wyprodukowanie stolarki trzeba poczekać. Warto również wziąć usługę demontażu starych okien i wstawienia nowych. Unikniesz w ten sposób zniszczeń w stolarce okiennej i powstania mostków termicznych wynikłych ze złego osadzenia.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget