Nowoczesne systemy okienne są trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Nie są jednak dożywotnie, dlatego prędzej czy później każdy z nas będzie musiał zabrać się za ich wymianę. Wraz z upływem lat okna przestają być szczelne, co jest najważniejszym powodem determinującym zakup nowych modeli. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, z czym wiąże się wymiana okien w domu. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Decyzja o wymianie okien – kiedy należy ją podjąć?

Dostępne na rynku systemy okienne nie mają terminu przydatności, dlatego tak naprawdę trudno jest ocenić, jak długo będą nam służyć. Wiele zależy od rodzaju oraz jakości materiału, z którego są wykonane. Nie bez znaczenia jest też proces produkcyjny, konkretne właściwości wybranego systemu, sposób montażu oraz późniejszej konserwacji. Użytkowanie okien zgodnie z zaleceniami producenta przedłuża ich żywotność, więc o tym także nie można zapominać.

Poważnym sygnałem wskazującym na konieczność szybkiej wymiany zużytych systemów jest utrata szczelności. Jeśli przez okna z PCV do wewnątrz zaczęło dostawać się zdecydowanie więcej zimnego powietrza lub na parapecie podczas opadów deszczu zaczęły pojawiać się krople wody, to znak, że remontu nie da się uniknąć. Niepokojącą oznaką utraty szczelności jest też przedostawanie się nadmiernego hałasu z zewnątrz. Jeżeli okna przepuszczają dźwięki i nie są w stanie ich odpowiednio wyciszyć, to nie ma co dłużej czekać. Podjęcie decyzji o rychłej wymianie jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Wybór nowych okien – co warto wiedzieć?

Jeśli zdecydowałeś się na wymianę okien, to czeka Cię następny ważny krok, a mianowicie wybór nowej stolarki okiennej. Wiąże się to z podejmowaniem szeregu kolejnych decyzji, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie nowych okien. Pod uwagę musisz wziąć zarówno wygląd profili, jak i właściwości konkretnych modeli. Parametry takie jak współczynnik przenikania ciepła, współczynnik izolacyjności akustycznej czy klasa odporności na włamanie są niezwykle istotne z perspektywy Twojego komfortu i bezpieczeństwa. Podczas wyboru okien musisz określić również ich rodzaj, kształt, sposób otwierania oraz rozmiar. W tym celu niezbędny jest precyzyjny pomiar otworów pod nowe systemy. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowców pracujących w firmie, w której zamawiasz okna.

O czym trzeba pamiętać w czasie przygotowań do wymiany okien?

Przejrzałeś już setki katalogów? Odwiedziłeś strony internetowe dziesiątek producentów? Byłeś w kilku salonach sprzedaży? Jeśli po wielu dniach żmudnych poszukiwań udało Ci się w końcu wybrać wymarzone okna, to przed Tobą kolejny etap przygotowań do wymiany. Musisz zabrać się za uprzątnięcie mieszkania i przyszykowanie go do prac związanych z montażem nowej stolarki. Zabezpieczenie pomieszczeń przed brudem i pyłem unoszącym się w trakcie montażu jest w tej sytuacji najistotniejsze. W tym celu powinieneś wyposażyć się w folię malarską, którą przykryjesz meble, podłogę oraz grzejniki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Ważne jest też, abyś nie zapomniał o zdjęciu firan i zasłon. Jeśli montaż ma odbywać się tylko w jednym pomieszczeniu w domu, warto je odizolować od reszty. W takim przypadku meble zamiast przykrywać folią możesz wynieść do innego pokoju.

Montaż nowych okien – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Okna są wybrane? Mieszkanie jest przygotowane? Przed Tobą jeszcze jedna bardzo ważna decyzja. Musisz zdecydować czy montaż nowych okien będziesz wykonywać samodzielnie, czy skorzystasz z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej. Jeśli jesteś osobą, która na co dzień nie ma zbyt wiele wspólnego z branżą budowlaną, to nie polecamy tej pierwszej opcji. Wykonywanie prac montażowych przez osobę niedoświadczoną często przynosi o wiele więcej szkód aniżeli pożytku. Samodzielny montaż zwykle wiąże się też z utratą gwarancji udzielanej przez producenta okien. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane systemy zostaną prawidłowo osadzone w otworach, a co za tym idzie, będą służyć Ci bezawaryjnie przez wiele następnych lat, zatrudnij fachowców. Najlepiej, jeśli będzie to ekipa wskazana przez producenta kupionych przez Ciebie okien.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget