Potrzeba wymiany okien w domu wynika z różnych przyczyn. Zwykle są to względy czysto praktyczne – w trakcie wieloletniego użytkowania zamontowane systemy tracą swoje właściwości. Czasem jednak właściciele budynków mieszkalnych decydują się na zmianę okien, ponieważ estetyka starych systemów nie spełnia ich wymagań. Bez względu na powód, wymiana okien zawsze wiąże się z pewnymi wymaganiami. Z czym konkretnie? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

O czym należy pamiętać, wybierając nowe okna?

Wymiana okien w domu wiąże się przede wszystkim z podjęciem kilku kluczowych decyzji. Najważniejszą z nich jest wybór nowych systemów. Co istotne, nowe okna nie muszą być takie same jak wcześniej użytkowane. Daje to dużą dowolność, jeśli chodzi o dopasowanie stolarki do własnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że wybór okien innych niż dotychczasowe może wiązać się z koniecznością poszerzania lub zwężenia otworów w ścianie. To z kolei przekłada się na większą ilość pracy i wyższy koszt remontu.

Podczas wyboru nowej stolarki okiennej pod uwagę należy wziąć zarówno wygląd, jak i właściwości użytkowe konkretnych systemów. Wśród najważniejszych parametrów warto wymienić współczynnik przenikania ciepła, który informuje, jak dużo energii wydostaje się z budynku przez okno. Im jego wartość jest niższa, tym wybrany system zapewnia lepszą izolacyjność termiczną. Innymi parametrami istotnymi z perspektywy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu są współczynnik izolacyjności akustycznej oraz klasa odporności na włamanie.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Usunięcie używanych systemów okiennych i zastąpienie ich nowymi oknami z aluminium lub PVC wiąże się również z odpowiednim przygotowaniem do wykonania prac. Podstawowym wymaganiem jest uprzątnięcie pomieszczeń oraz zabezpieczenie ich przed zniszczeniem przez ekipę remontową. Mowa tu m.in. o osłonięciu mebli i podłóg folią malarską. Konieczne jest też zdjęcie karniszy oraz zawieszonych na nich zasłon i firan. Wszystkie elementy nieprzytwierdzone na stałe do ścian i podłogi powinny zostać wyniesione poza pomieszczenie, w którym odbywa się wymiana okien. Jeżeli remont ma miejsce w konkretnej części domu, a nie w całym budynku, warto odizolować ją od reszty obiektu. Dzięki temu powstały w czasie pracy brud nie przedostanie się do pozostałych pomieszczeń.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget