Aby okna w naszych domach i mieszkaniach spełniły swoje funkcje użytkowe, muszą wyróżniać się odpowiednią izolacyjnością cieplną i akustyczną, zapewniać optymalną ochronę przed słońcem czy gwarantować odpowiedni poziom przepuszczalności promieni słonecznych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na właściwości izolacyjne okien aluminiowych i PCV.

Najważniejsze parametry okien

  • Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw informuje nas o tym, w jaki sposób okno chroni nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Im wyższa wartość Rw, tym ciszej będzie w pomieszczeniach. Izolacyjność akustyczna w dużej mierze zależy zarówno od rodzaju szyb (rodzaju, grubości, zastosowanej folii, odległości między szybami itp.), jak i zastosowaniu innych rozwiązań konstrukcyjnych, np. jakości uszczelnień czy nawiewników.
  • Współczynnik izolacyjności cieplnej Uw informuje nas o tym, w jakim stopniu okno zabezpiecza nas przed utratą ciepła. Im niższy współczynnik przenikania ciepła Uw, tym mniejsze będą straty ciepła. Wpływa na to zarówno zastosowanie odpowiednich szyb, jak i profile, ramki dystansowe czy powierzchnia szyb i profili. Bardzo ważny jest również rodzaj gazu, którym wypełnione są przestrzenie między szybami. Duże znaczenie dla właściwości izolacyjnych okna ma również poprawnie przeprowadzony montaż.
  • Klasa przepuszczalności powietrza ma bezpośredni wpływ przede wszystkim na kształtowanie mikroklimatu we wnętrzach. Wyróżniamy klasy od 1 do 4, przy czym im wyższa, tym szczelniejsze okno. W przypadku domów mieszkalnych najczęściej wybierana jest klasa 3 lub 4. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na to, ile energii będziemy tracić przez okna. Pamiętajmy, że nieszczelne okna wpływają nie tylko na obniżenie komfortu mieszkania, ale i wyższe rachunki za ogrzewanie zimą.
  • Przepuszczalność światła to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Parametr ten jest określany procentowo – im wyższy procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.
  • Współczynnik promieniowania słonecznego (“g”) to nieco inny parametr niż przepuszczalność światła. Informuje on nas o tym, ile energii słonecznej przedostaje się przez szybę. Im wyższy współczynnik promieniowania słonecznego, tym cieplej w pomieszczeniach zimą, więc można zaoszczędzić energię pochodzącą z grzejników. Niestety latem wysoki poziom nagrzewania pomieszczeń może być dość uciążliwy, więc w takich przypadkach warto pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych.
 
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget