flaga pl flaga en flaga de flaga fr flaga it flaga ru
okna z szybą zespoloną

Czym jest szyba zespolona?

Nowoczesne budownictwo stawia na energooszczędność. Domy, z których ciepło nie ucieka w niekontrolowany sposób, są nie tylko o wiele tańsze w utrzymaniu, ale też bardziej proekologiczne. Osoby, które kupują nowe okna do swojego domu, coraz częściej decydują się na te z szybą zespoloną. Czym ona jest i dlaczego stała się tak popularna? Sprawdźmy!

Budowa szyby zespolonej

Szyba zespolona to tak naprawdę pakiet co najmniej dwóch szyb, rozdzielonych ramką dystansową, pomiędzy którymi znajduje się komora wypełniona powietrzem lub gazem. Komora jest hermetycznie uszczelniona. Gaz szlachetny znajdujący się pomiędzy szybami (zazwyczaj argon) ma niską przewodność termiczną. W elementach dystansowych znajduje się preparat higroskopijny, które pochłania wilgoć przy skraplaniu się pary wodnej. W oknach z szybą zespoloną często też stosuje się tzw. ciepłą ramkę, wykonaną z materiałów o właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki niej całe okno skutecznie zatrzymuje ciepło w domu, nie pojawiają się żadne mostki termiczne.

Zalety okien z szybą zespoloną

Okna z szybą zespoloną są wybierane przede wszystkim ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Do ich produkcji używa się specjalnego, idealnie płaskiego szkła, które gwarantuje wysoką przepuszczalność światła. Granulat higroskopijny wewnątrz okien dba o to, by szyby nie parowały. Okna z szybą zespoloną mogą mieć dodatkowe cechy. Jeśli oczekuje się od nich wyjątkowej trwałości, szyby powleka się laminatem. Część producentów oferuje szyby z powłoką antyrefleksyjną, które skutecznie odbijają promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń zwłaszcza w upalne, letnie dni. Szukając okien z szybą zespoloną, do swojego domu można postawić też na szyby dźwiękoszczelne, które dobrze wyciszą wnętrza. Okna z szybą zespoloną mogą być też oknami antywłamaniowymi. W ich przypadku do produkcji używa się specjalnie wzmocnionych szyb. Producenci oferują też szyby ornamentowe, o wysokich walorach dekoracyjnych. Tych raczej używa się do produkcji drzwi, gdyż cechują się słabszą przepuszczalnością światła. Poza tymi wszystkimi możliwościami, okna z szybą zespoloną nie różnią się od zwykłych okien: klienci mają do wyboru całą gamę kolorów i wzorów. Raczej nie ma problemu, by znaleźć piękne okna do domu o nowoczesnej kubaturze, z powodzeniem wymarzone okna znajdą też ci, którzy szukają bardziej tradycyjnych rozwiązań, takich jak np. modele ze szprosami.


2019-2023 © plastixal.pl
wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MasterProject
Stare Bożejewo 44
18-430 Stare Bożejewo
POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU www.plastixal.pl
logo - rzetelna firma logo - polski klaster budowlany logo - krajowy klaster kluczowy logo - dom bezpieczny