Okna z PCV wymaga o wiele mniej pielęgnacji niż okna drewniane, co jednak nie znaczy, że do tego zadania można podejść zupełnie beztrosko. O okna PCV musimy zadbać w zasadzie już od momentu ich zamontowania w murach. Co warto wiedzieć?

Budowa i po budowie

Nowe okna są często pokryte specjalnymi foliami ochronnymi, których nie warto zrywać, dopóki trwa remont. Folie ochronią nasze okna przed działaniem pianek, farb, czy fug używanych podczas przeprowadzania dalszych prac budowlano-remontowych. Co ważne, nie wolno jednak czekać z ich ściągnięciem dłużej niż miesiąc od zamontowania okien. Folia, zwłaszcza pod wpływem promieni słońca, mocno przykleja się do ram i może być trudna do usunięcia. Pozostawienie jej na okach grozi też pojawieniem się przebarwień, a nawet uszkodzeniem okien. Usuwając folie, warto od razu pozbyć się naklejek producenta na szybach i ramach. Im wcześniej je usuniemy, tym będzie to łatwiejsze.

Użytkowanie okien

Mycie okien PCV raczej nie stanowi większego problemu. Zazwyczaj do czyszczenia ram i szyb wystarczą dedykowane do tego celu detergenty dostępne w supermarketach. Do mycia okien należy używać miękkich ściereczek lub ręczników papierowych, można też pomagać sobie ściągaczką. Istotne jest to, by nie podrapać okien. Unikajmy więc drucianych gąbeczek czy detergentów z drobinkami ściernymi. Nawet bardzo mocno zabrudzone okna PCV lepiej jest wielokrotnie potraktować delikatnym detergentem, niż silnymi środkami lub szorować i zdrapywać zanieczyszczenia. W niektórych sklepach budowlanych, a czasami u producentów okien, możemy też kupić specjalne zestawy do pielęgnacji okien plastikowych. Raz do roku warto więc zafundować swoim oknom prawdziwe SPA. Mleczkiem z zestawu nie tylko umyjemy okna, ale też zabezpieczymy je niewidoczną powłoką przeciwko dalszym zabrudzeniom. Specjalnymi preparatami do okuć, zawiasów i uszczelek możemy je zakonserwować. Dzięki temu znacząco wydłużymy ich żywotność. Raz na kilka lat warto zaprosić do domu specjalistę, który oceni stan zużycia okien i dokona drobnych napraw. Pomoże nam on też w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia, z którymi nie  możemy poradzić sobie sami. Pielęgnacja okien PCV oznacza także ich poprawne codzienne użytkowanie. Starajmy się nie trzaskać oknami, ani nie dociskać mocno skrzydeł, gdy otwieramy je na oścież. Złym pomysłem jest też wstawianie pomiędzy ramę a skrzydło różnych przedmiotów, które mają zapobiec zamknięciu się okna podczas przeciągu. Obok okien PCV nie powinniśmy używać też przedmiotów ostrych, ani gorących.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget