Wysoka szczelność to jeden z najważniejszych parametrów dobrej stolarki okiennej. Szczelne okna zapobiegają utracie ciepła z wnętrza budynku, przyczyniając się tym samym do utrzymania optymalnego komfortu termicznego oraz obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Takie systemy chronią przed nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz. Za parametr ten w największym stopniu odpowiadają uszczelki. Dlaczego wybór tych akcesoriów jest ważny? Wyjaśniamy to w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jaką funkcję w systemach okiennych pełnią uszczelki?

Okno to produkt o złożonej konstrukcji. Składa się z wielu elementów, wśród których znajdują się również uszczelki. Ze względu na fakt, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okien, różne są też typy uszczelek. Ich funkcja w każdym przypadku jest jednak taka sama. Uszczelki zabezpieczają przed nadmiernym przepływem powietrza. To od nich zależy, jak dużo powietrza dostanie się do środka z zewnątrz. Im lepsze uszczelki, tym ochrona jest skuteczniejsza. Od jakości użytych akcesoriów uzależniony jest komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach domu, a także koszt jego utrzymania. Źle dopasowane lub uszkodzone uszczelki mają niekorzystny wpływ na szczelność okna, a co za tym idzie, przyczyniają się do wychładzania pomieszczeń i zwiększenia opłat za ich ogrzewanie.

Jak prawidłowo dobrać uszczelki do okna?

Prawidłowy dobór uszczelek do elementów stolarki okiennej to wbrew pozorom wcale nie najłatwiejsze zadanie. W przypadku nowych okien z pomocą przychodzą producenci, którzy chętnie doradzają w zakupie. Kiedy jednak zamontowany pierwotnie komplet przestaje spełniać swoją funkcję, a do wnętrz zaczyna dostawać się coraz więcej powietrza, trzeba poradzić sobie samodzielnie.

Uszczelki należy dobierać przede wszystkim do typu okna. W klasycznych systemach pionowych wykorzystuje się inne modele niż np. w oknach dachowych. To samo dotyczy materiału wykonania profili. Do okien z PCV pasują inne uszczelki niż do systemów drewnianych czy aluminiowych. Zazwyczaj wykonane są one z elastycznych tworzyw sztucznych, dzięki czemu doskonale dopasowują się do chronionej powierzchni. Wśród dostępnych produktów na szczególną uwagę zasługują uszczelki silikonowe oraz terpolimerowe, nazywane EPDM. Akcesoria te zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci oraz promieniowaniem UV. Są odporne na skrajne temperatury oraz inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne chronią przed niekontrolowaną ucieczką ciepła oraz hałasem z zewnątrz.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget