Tradycyjne drzwi balkonowe zazwyczaj montowało się wraz z oknami, dlatego były wykonane w tym samym stylu – posiadały ramę, takie samo przeszklenie i za pomocą klamki otwierały się na oścież tak, jak skrzydła okienne. Natomiast popularność tarasów w nowych domach sprawiła, że powstały nowe rodzaje drzwi o większej funkcjonalności. Czy sprawdzą się one także na balkonach?

Rodzaje drzwi tarasowych

Współczesne rozwiązania budowlane dążą do przestrzenności, którą osiąga się nie tylko przez sam metraż, ale także za pomocą sztuczek wizualnych, jak np. duże przeszklenia. Ze względu na większe formaty okien zamontowane drzwi mogą otwierać się uchylnie i przesuwnie. Wyróżnia się cztery podstawowe systemy otwierania drzwi tarasowych:

  • przesuwne,
  • uchylno-przesuwne,
  • podnoszono-przesuwne,
  • harmonijkowe.

System przesuwny sprawia, że drzwi tarasowe nie zajmują dodatkowego miejsca podczas poruszania skrzydłem. Nie trzeba się także obawiać, że wiatr lub przeciąg zacznie trzaskać otwartymi drzwiami. Drzwi uchylno-przesuwne mogą dodatkowo uchylać się w celu wietrzenia mieszkania tak, jak skrzydła okienne. Natomiast drzwi podnoszono-przesuwne mają opcję blokowania częściowo przesuniętego skrzydła. Drzwi harmonijkowe przy pełnym otwarciu odsłaniają cały otwór drzwiowy. Występują w różnych schematach otwierania.

Montaż drzwi tarasowych na balkonie

Klasyczne drzwi balkonowe, które można spotkać w starym budownictwie mieszkalnym, były umieszczane w sąsiedztwie okien o standardowych kształtach. Z kolei okna osadzało się we wnękach okiennych i dodatkowo od spodu obudowywało się je parapetami. Skrzydło drzwiowe umieszczone w takim miejscu nie może być zbyt szerokie ze względu na przestrzeń potrzebną do otwarcia. W większości przypadków tego typu budownictwa sprawdzą się tylko tradycyjne drzwi lub ewentualnie tarasowe drzwi harmonijkowe. W nowoczesnych projektach, zarówno na tarasach jak i na balkonach, często uwzględnia się duże przeszklenia. Tradycyjne drzwi o niestandardowych wymiarach mogą nie być zbyt wygodne przy otwieraniu. Właśnie w takich miejscach doskonale sprawdzą się tarasowe drzwi przesuwne, ponieważ nie będą zajmowały przestrzeni w pokoju, a do tego wpuszczają dużą ilość światła. W klasycznych drzwiach progi przeważnie są wysokie. Zbyt gruba rama spowoduje, że domownicy się o nią potykają, a dzieci i osoby starsze mogą zrobić sobie krzywdę. Drzwi przesuwne poruszają się na prowadnicach, które przeważnie nie zajmują tyle miejsca. Oczywiście najłatwiej zaplanować rodzaj okien i drzwi na etapie projektu. Wtedy można uniknąć rozwiązań, które w dłuższym okresie będą nietrafione.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget