Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji profili okiennych. Liczne zalety, w tym lekkość, trwałość, odporność na uszkodzenia, atrakcyjny wygląd oraz możliwość zastosowania bardzo dużych przeszkleń, sprawiają, że na montaż okien aluminiowych decyduje się znaczna liczba inwestorów. Jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś wiedzieć, jak zadbać o swoje okna z aluminium. Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Mycie okien aluminiowych

Malowanie proszkowe aluminiowych profili okien uodparnia je na szkodliwe czynniki zewnętrze. W związku z tym okna z tego materiału nie są wrażliwe na promieniowanie słoneczne czy opady atmosferyczne. Dzięki temu nie trzeba ich regularnie myć i czyścić specjalistycznymi preparatami. Z powierzchni profili raz na jakiś czas wystarczy jedynie usunąć powstającą w wyniku codziennego użytkowania warstwę kurzu i pyłu. Do mycia powierzchni z aluminium najlepiej jest wykorzystać miękką szmatkę namoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Świetnie sprawdza się w tym zwykły płyn do mycia naczyń. Większe zabrudzenia należy usuwać przy użyciu środków przeznaczonych do pielęgnacji aluminium, np. preparatów do czyszczenia i konserwacji karoserii samochodu.

Podczas czyszczenia aluminiowych profili, trzeba pamiętać, by nie korzystać z materiałów ściernych oraz środków na bazie kwasów, rozpuszczalników i silnych substancji chemicznych. Tego typu preparaty mogą zarysować delikatną aluminiową powierzchnię. Co więcej, mogą również uszkodzić warstwę farby lub lakieru wykorzystanego w trakcie malowania proszkowego profili. To z kolei może prowadzić do poważnych problemów z korozją aluminiowych elementów okna.

Konserwacja okien z aluminium

Okna z aluminium wymagają także okresowych zabiegów konserwujących. Co najmniej raz w roku warto zadbać o kontrolę elementów ruchomych (okuć) oraz uszczelek odpowiedzialnych za szczelność systemów okiennych. Najlepszym sposobem na zbadanie aktualnego stanu technicznego okna jest sprawdzenie, czy skrzydło swobodnie wchodzi w ramę w trakcie zamykania. W tym celu warto kilkukrotnie otworzyć i zamknąć okno. Mechanizm działa prawidłowo, jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne zgrzyty i zacięcia. Po otwarciu klamka okna musi znajdować się w pozycji pionowej w górę, natomiast po zamknięciu w dół. Jeżeli jest inaczej, to znaczy, że okucia nie działają prawidłowo. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc fachowca.

W przypadku uszczelek najważniejsza jest czystość i sprężystość. Elementy te muszą być regularnie czyszczone i sprawdzane pod kątem elastyczności. Sparciałe uszczelki znacząco pogarszają szczelność okien, dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o nich w trakcie okresowej konserwacji systemów aluminiowych. Aby zachować sprężystość uszczelek, należy posmarować je specjalnym smarem lub innym płynem natłuszczającym, wspomagającym ich prawidłową pracę. Nałożenie na powierzchnię środka o działaniu natłuszczającym sprawi, że uszczelki przetrwają kolejne miesiące intensywnego użytkowania. Jeżeli nasmarowanie uszczelek nie pomoże, konieczna może być ich wymiana.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget