We współcześnie produkowanych oknach stosowane są różne typy szyb mające wpływ na poprawę komfortu i bezpieczeństwa całej stolarki okiennej. Dzięki temu inwestorzy mają niemal nieograniczoną możliwość wyboru produktu maksymalnie dopasowanego do własnych potrzeb. Jakie są najpopularniejsze rodzaje szyb okiennych?

Szyby energooszczędne

Wszystkie tworzone obecnie szyby muszą spełniać wymogi energooszczędności. W stolarce oferowanej klientom producentów okien nie spotyka się już szyb z pojedynczych tafli szkła. Aktualnie produkowane są przede wszystkim szyby okienne zespolone, które składają się z dwóch lub więcej tafli. Wzmocniona konstrukcja sprawia, że szyba jest lepszym izolatorem i nie przepuszcza ciepła ulatniającego się z wewnątrz pomieszczenia. Parametry te przekładają  się na oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie, co istotne jest szczególnie w okresie zimowym.

Szyby bezpieczne

Ten rodzaj szyb produkowany jest ze specjalnego typu szkła hartowanego lub laminowanego, które dodatkowo pokrywane jest warstwą folii PVB. Szyby bezpieczne po rozbiciu nie powodują poważnych obrażeń wśród osób będących w pobliżu. Rozbite szkło w postaci małych kawałków o tępych krawędziach utrzymywane jest w warstwie folii, dzięki czemu pozostaje w ramie okna i nie rozpryskuje się po okolicy. Szyby tego typu często stosowane są w budynkach, w których przebywają dzieci (żłobki, przedszkola, szkoły).

Szyby przeciwsłoneczne

Szyby przeciwsłoneczne charakteryzują się właściwościami pochłaniającymi promieniowanie słoneczne. Produkowane są ze szkła przepuszczającego światło w zdecydowanie mniejszym stopniu niż zwykłe modele. Wśród dostępnych wariantów inwestorzy najczęściej wybierają szyby refleksyjne i absorpcyjne, które zapewniają pomieszczeniom odpowiednio zmniejszony poziom nasłonecznienia latem, natomiast zimą ograniczają ulatnianie się ciepła na zewnątrz budynku. W zależności od modelu szyby absorpcyjne mogą być barwione na jeden z popularnych kolorów z podstawowej palety (niebieski, zielony, brązowy, szary). Barwić można również szyby refleksyjne, które dodatkowo na jednej powierzchni powlekane są tlenkiem metalu (tzw. powłoka refleksyjna).

Szyby dźwiękochłonne

Szyby dźwiękochłonne stosowane są przede wszystkim w budynkach położonych blisko ruchliwych ulic, gdzie nie można zlikwidować źródła uporczywego hałasu. Standardowo do produkcji tego typu szyb stosowane są dwie tafle szkła, z których jedna jest minimum 50% grubsza od drugiej. Oczywiście im więcej tafli zostało użytych w procesie produkcyjnym, tym szyba jest lepszym izolatorem akustycznym. Ze względu na grubość szkła, szyby tego typu są cięższe od standardowych modeli.

Szyby grzewcze

To rodzaj szyb dedykowany wymagającym klientom. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych szyby grzewcze przyczyniają się do poprawy komfortu termicznego mieszkańców budynku, przy jednoczesnej eliminacji przeciągów i poczucia chłodu. Jedna z powierzchni szyb pokrywana jest nisko-emisyjną powłoką tlenków metali szlachetnych, która wpływa na minimalizację utraty ciepła z pomieszczenia. Rozwiązania stosowane w najnowocześniejszych szybach tego typu, takich jak szyba grzewcza EGLAS, umożliwiają elektryczne sterowanie temperaturą szyb.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget