Okna dachowe wspomagają wentylację na poddaszach, wprowadzają do nich naturalne światło, a także ochraniają przed niskimi temperaturami i czynnikami atmosferycznymi. Niestety, zdarza się również tak, że okna dachowe generują problemy. Sprawdź, które z nich występują najczęściej i jak można ich uniknąć.

Nadmierna wilgoć i przeciekanie

Najczęściej zauważalnym problemem w oknach dachowych jest osadzająca się na szybie para. Wynika to z ich szczelności oraz ciepłego powietrza, które unosi się do góry. Przyczyną zazwyczaj jest wentylacja, która nie usuwa gromadzącej się wilgoci. Najprostszym rozwiązaniem jest regularne wietrzenie poprzez rozszczelnianie okna. Można także zamontować wywietrznik okienny. Jeśli zaś krople pojawiają się między szybami, to znaczy, że są one nieszczelne. Wtedy trzeba je wymienić na nowe. Okna dachowe są bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, dlatego nieraz dochodzi do gromadzenia się wody na dole ościeżnicy. Przyczyną zazwyczaj jest nieprawidłowe osadzenie lub starość. W oknach drewnianych wilgoć może powodować zniekształcenie ramy. Takie okno przeważnie trzeba wymienić. Można spróbować je uszczelnić za pomocą pianki izolacyjnej, lecz daje to krótkotrwałe efekty. Przecieki pojawiają się także przez osadzenie okna zbyt blisko spadu. Izolację wiatro- i wodoszczelną można uzyskać za pomocą dodatkowych pasów i kołnierzy  folii paroprzepuszczalnej podczas łączenia okna z dachem. Jednak za małe zakłady materiału, podwinięcia folii lub jej ubytki mogą stwarzać przecieki.

Grzyby, pleśnie i inne problemy

Tam, gdzie jest nadmierna wilgoć, tam też najczęściej pojawiają się pleśnie i grzyby. Usunięcie ich za pomocą detergentów i pomalowanie ścian daje tylko czasowe rozwiązanie. Należy zadbać o odpowiednią wentylację, czyli zainwestować w wywietrzniki lub wentylator. Pleśń może pojawić się również na uszczelkach. Wtedy trzeba je wymienić. Zdarza się również tak, że otulająca okno wełna przemokła i straciła swoje właściwości. Okna połaciowe są bardziej narażone na zniszczenia niż okna osadzone w ścianach. Silny wiatr dmuchający konarami lub grad mogą doprowadzić do porysowania szyby, a nawet wybicia. Rozwiązaniem może być naklejenie folii PVB, która zwiększy odporność na zarysowania i stłuczenia. A jeśli dopiero wstawiasz okno lub musisz je wymienić, rozważ zakup okna z szybą hartowaną.

Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget