Ogród zimowy, oranżeria czyli pomarańczarnia to przestrzeń stworzona do hodowli pięknych roślin przez cały rok, miejsce relaksu i dodatkowy salon, w którym czas może spędzać cała rodzina. Ogród zimowy może byś osobnym pomieszczeniem lub zabudowanym tarasem lub werandą.
Dobrze wykonany ogród zimowy, będący częścią domu, poprawia jego bilans energetyczny, zabezpiecza przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, zmniejsza poziom hałasu oraz powiększa jego przestrzeń użytkową.O czym należy pamiętać zakładając ogród zimowy:
  1. Formalności
Jeśli powierzchnia ogrodu będzie miała poniżej 25m2 to chęć rozpoczęcia budowy zgłosić należy w starostwie. Jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego ma być większa niż 25m2, konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę oraz projektu zabudowy.
  1. Mocny fundament oraz wybór odpowiedniego miejsca
Ogród zimowy możemy zbudować jako osobne pomieszczenie lub zabudować taras albo werandę. Najważniejsze jest przygotowanie dobrego fundamentu, który będzie miał odpowiednią wytrzymałość i będzie zabezpieczony przed wilgocią.Następnie należy zastanowić się nad kształtem ogrodu i jego ustawieniem względem stron świata. Te decyzje związane są z tym, do czego chcemy wykorzystywać nasz ogród zimowy. Jeśli zamierzamy hodować w nim rośliny egzotyczne, ogród powinien skierowany być na stronę południową. Jeśli ma być to pomieszczenie stworzone głownie do relaksu i odpoczynku, to powinno być skierowane na północ, tak aby w upalne dni dawało chłód i wytchnienie.
  1. Konstrukcja

Konstrukcja ogrodu zimowego zazwyczaj wykonana jest z trzech typów materiałów:

  1. Profile aluminiowe – są lekkie i wąskie, przez co nie ograniczają dostępu światła. Charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i wpływ czynników atmosferycznych. Profile nie wymagają zabiegów konserwacyjnych.
  2. Drewno – ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale wymaga okresowej konserwacji.
  3. Przeszklenia
Kolejną ważną sprawą jest wybór odpowiedniego przeszklenia. Należy zwrócić uwagę na ich izolacyjność termiczną, bezpieczeństwo użytkowania (zewnętrzną warstwę powinno stanowić szkło hartowane, które po ewentualnym pęknięciu nie rozsypie się i nie stworzy zagrożenia) oraz właściwości przeciwsłoneczne.
  1. Wentylacja o ogrzewanie
Po podjęciu decyzji jaką funkcję ma spełniać nasz ogród zimowy, należy zdecydować czy ma być ogrzewany czy nie. Jeśli planujemy korzystać z ogrodu cały rok, powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne), które zapewni równomierną temperaturę powierzchni ogrodu.Sprawna i odpowiednia wentylacja ogrodu zimowego jest niezmiernie ważna. Możemy zdać się na naturalny obieg powietrza, czyli poprzez uchylanie okien bądź drzwi lub poprzez zainstalowanie nawiewników, które reagują na wysoki poziom wilgotności i wpuszczają do pomieszczenia odpowiednią ilość świeżego powietrza.Wentylacja mechaniczna, której element stanowi wentylator usuwający ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia, jest wygodniejsza i skuteczniejsza.
  1. Meblowanie i urządzanie ogrodu zimowego
To najprzyjemniejszy etap budowy ogrodu zimowego! Odpowiednie meble, wystrój i dodatki sprawią, że będzie to pomieszczenie, w którym chętnie będziemy spędzać czas i odpoczywać.
Logo Plastixal białe

E-mail

biuro@plastixal.pl

Adres

Stare Bożejewo 44,
18-430 Stare Bożejewo

Zadzwoń do nas

86 215 24 20

    Social Media Widget